Pelikany kędzierzawe 2025

Jezioro Kerkini, Grecja
 31.01- 3.02.2025 r. (4 dni) – trwają zapisy
3-7.02.2025 r. (5 dni) – trwają zapisy

 

Pelikany kędzierzawe 2025

Jezioro Kerkini, Grecja
31.01- 3.02.2025 r. (4 dni) – trwają zapisy
3-7.02.2025 r. (5 dni) – trwają zapisy

 

 

Pelikany kędzierzawe 2025

Jezioro Kerkini, Grecja
31.01- 3.02.2025 r. (4  dni) – trwają zapisy
3-7.02.2025 r. (5 dni) – trwają zapisy

Pelikany kędzierzawe 2025

Jezioro Kerkini, Grecja
31.01- 3.02.2025 r. (4 dni) – trwają zapisy
3-7.02.2025 r. (5 dni) – trwają zapisy

 

 

TERMIN: 31.01-3.02.2025 r. (4 dni)
TERMIN: 3-7.02.2025 r. (5 dni)

CZAS TRWANIA: 4 lub 5 dni

WIELKOŚĆ GRUPY: 6-7 osób

CENA :
4 dniowy: 2400 zł i 480 eur
5 dniowy: 2600 zł i 640 eur

PŁATNOŚCI ZA WYJAZD:

przy zgłoszeniu: 1000 zł
03.09.2024 : 480 eur (4 dni) / 640 eur (5 dni)
03.01.2025: 1400 zł (4 dni) / 1600 zł (5 dni)

DOPŁATA DO POKOJU 1 OSOBOWEGO:
1000 zł (4 dni) / 1200 zł (5 dni)

O wyprawie

 

 

Dlaczego warto wybrać się do Kerkini zimą ?

Położone w północnej Grecji, niedaleko granicy z Bułgarią i Macedonią jezioro Kerkini to jedno z tych miejsc, gdzie można naprawdę zbliżyć się do dzikiej przyrody i ptaków. To jednocześnie jedno z najważniejszych miejsc w Europie, gdzie występują  pelikany kędzierzawe i jedno z najlepszych miejsc w Europie do obserwacji około 300 rzadkich i chronionych gatunków ptaków, które tam żyją i rozmnażają się. Nic więc dziwnego, że w 2006 roku utworzono tu Park Narodowy.

Celem wyjazdu jest obserwacja i fotografowanie pelikanów kędzierzawych żyjących na terenie Parku Narodowego Jeziora Kerkini. Te dostojne i piękne ptaki do niedawna klasyfikowane były jeszcze jako narażone na wyginięcie. W ostatnich latach dzięki podjętym działaniom ochronnym nastąpił niewielki wzrost liczebności populacji europejskiej. Szczególnie ciekawie ptaki te prezentują się właśnie zimą w swojej szacie godowej, kiedy to torba pod dziobem ma intensywnie czerwony kolor a ich głowę zdobi kędzierzawa czupryna nadająca im trochę “postrzelony” wygląd. Oprócz walorów przyrodniczych mamy jeszcze walory krajobrazowe. Jezioro otoczone jest przez ośnieżone szczyty górskie a znajdujące się na północy pasmo Bełasica stanowi wspaniałe tło do zdjęć. 

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 - PRZELOT Z WARSZAWY DO SALONIK. transfer nad jezioro.

Spotkanie z przewodnikiem grupy na lotnisku. Przelot na trasie Warszawa – Saloniki. Transfer z lotniska nad jezioro Kerkini. Zakwaterowanie i kolacja. Omówienie wyjazdu i przygotowanie do jutrzejszego pleneru fotograficznego.

DNI 2-3 / DNI 2-4 FOTOGRAFOWANIE PELIKANÓW Z WODY I LĄDU

Każdego dnia owyprawa na niedźwiedzie wschodzie słońca wyruszymy by fotografować pelikany kędzierzawe. Wypłyniemy łodzią w rejs, który potrwa około 3 godzin. Jednego dnia dodatkowo popłyniemy w miejsce z którego będzie można fotografować flamingi. Śniadanie na łodzi lub w hotelu. Po powrocie do hotelu czas na odpoczynek,  przejrzenie zdjęć. Po południu obiad i ponowny wyjazd na fotografowanie ptaków o zachodzie słońca tym razem z brzegu. Ciepłe napoje i przekąski dodadzą nam sił i rozgrzeją. Powrót do hotelu. Kolacja we własnym zakresie w hotelu lub miasteczku.

DZIEŃ 4 / DZIEŃ 5 - PORANNY PLENER ZDJĘCIOWY. POWRÓT
Wcześnie rano, o wschodzie słońca wyruszymy ostatni raz na rejs by fotografować pelikany kędzierzawe. Powrót do hotelu na śniadanie. Około południa wykwaterowanie i przejazd na lotnisko skąd wylecimy do Warszawy. Zakończenie imprezy.
Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

miejscowość Neiafu na wyspie Vava'u

Do wyjazdu pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

 Cena zawiera

 TRANSPORT:

 • transfer z/do lotniska w Salonikach (ok. 120 km w jedną stronę),
 • transfery z hotelu nad jezioro Kerkini na popołudniowe sesje fotograficzne

  ZAKWATEROWANIE:
 • zakwaterowanie w hotelu w pokojach dwuosobowych

WYŻYWIENIE:

 • 1 x kolacja (pierwszego dnia)
 • 3 * śniadanie (wyjazd 4 dniowy) / 4 * śniadanie (wyjazd 5 dniowy)
 • 2 * obiad (wyjazd 4 dniowy) / 3 * obiad ( wyjazd 5 dniowy)
 • ciepłe napoje i przekąski nad jeziorem

REJSY 

 • poranne rejsy fotograficzne po jeziorze Kerkini (w cenę rejsów wliczone są ryby służące do wabienia pelikanów)

DODATKOWE:

 • opiekę Marcina Dobasa lub Łukasza Bożyckiego jako pilota i instruktora fotografii
 • profesjonalne doradztwo fotograficzne podczas sesji plenerowych
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu firmy Olympus (wymagana wcześniejsza rezerwacja)
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • podatek

 Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego Warszawa- Saloniki. Cena 1200-1500 zł. Bilet można kupić we własnym zakresie lub nasze biuro może zrobić to za Ciebie (przy zgłoszeniu wybierz opcję która najbardziej Ci odpowiada);
 • wyżywienia poza wymienionym,
 • wydatków osobistych.

Dodatkowe informacje:

co ciekawego będzie można zobaczyć i sfotografować

Celem wyjazdu jest obserwacja i fotografowanie pelikanów kędzierzawych i flamingów żyjących na terenie Parku Narodowego Jeziora Kerkini. Szczególnie te pierwsze będą naszym głównym tematem zdjęciowym. Dostojne, piękne i wielkie do niedawna klasyfikowane były jeszcze jako narażone na wyginięcie. W ostatnich latach dzięki podjętym działaniom ochronnym nastąpił niewielki wzrost liczebności populacji europejskiej. Szczególnie pięknie prezentują się w szacie godowej wtedy to bowiem torba pod dziobem ma intensywnie czerwony kolor a ich głowę zdobi kędzierzawa czupryna nadając im trochę „postrzelony” wygląd.

Zdjęcia będziemy wykonywać zarówno z łodzi jak i z brzegu. Dzień zdjęciowy podzielony będzie na dwie główne części: fotografowanie o wschodzie słońce i po południu gdy dzień się kończy. W obu przypadkach będziemy „zahaczać” o złotą godzinę i fotografować w możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych.

 

PELIKANY KĘDZIERZAWE CIEKAWOSTKI:

 

 • pelikan kędzierzawy obok albatrosa wędrownego posiada największą dochodzącą do 350 cm rozpiętość skrzydeł,
 • największe pelikany osiągają 183 cm długości,
 • pod skórą pelikanów znajdują się worki z powietrzem dzięki nim pelikany bez problemu utrzymują się na powierzchni wody
 • elastyczna torba skórna może rozciągać się do tego stopnia, że może pomieścić nawet 13 litrów wody czy pokarmu

Zapraszamy do galerii na stronie żeby zobaczyć więcej zdjęć tych wyjątkowych ptaków zrobionych podczas naszych wypraw.

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU

dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii 

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

 

ZAKWATEROWANIE i wyżywienie

ZAKWATEROWANIE
Przez cały pobyt zakwaterowani jesteśmy w jednym miejscu w niewielkim hotelu zlokalizowanym w Kerkini.  Pokoje są przytulne, urządzone w tradycyjnym stylu.

Pokoje: uczestnicy zakwaterowani są w pokojach dwuosobowych z łazienkami.
Pokoje jednoosobowe: możliwe za dopłatą 1000 PLN (za cały pobyt).

WYŻYWIENIE
Uczestnicy wyjazdu mają zapewnione następujące posiłki : obiadokolację (dnia pierwszego), śniadanie i obiad (w kolejnych dniach wyjazdu). Dodatkowo, w ciągu dnia nad jeziorem przewidziane są ciepłe napoje i przekąski. 

Kolacje – we własnym zakresie. Istnieje jednak możliwość zjedzenia wieczornego posiłku w restauracji w hotelu albo w knajpkach znajdujących się w miasteczku (10/15 minut spacerem). 

POGODA / UBRANIA / sprzęt fotograficzny

Jakiej pogody mogę się spodziewać?

Temperatury zimą oscylują w granicach 0 stopni wahając się od minus kilku stopni do ok. + 10 stopni. Możemy spodziewać się zarówno: słonecznych, pięknych, niemalże wiosennych bezwietrznych dni, gdy temperatura będzie sięgała kilka kresek powyżej zera stopni jak i ujemnych temperatur opadów deszczu, wiatru a sporadycznie nawet śniegu. Jako, że większość dnia spędzamy na świeżym powietrzu, blisko wody i niewiele będziemy się ruszać fotografując, to  nawet w słoneczny dzień, gdy nie jest bardzo zimno po pewnym czasie chłód mimo wszystko potrafi zrobić się dokuczliwy.

Jakie ubrania zabrać?

Jako warstwa wierzchnia przydadzą się ubrania odporne na deszcz i wiatr jak również ciepłe buty za kostkę odporne na wilgoć. W deszczowe dni okolice jeziora potrafią być błotniste i podmokłe, a my w poszukiwaniu najciekawszych kadrów dużą cześć dnia będziemy spędzać klęcząc lub leżąc na brzuchu z aparatami i niewiele się ruszając. Do dyspozycji będziemy mieli karimaty chroniące nas od spodu przez zimnem i zabrudzeniem, warto jednak pomyśleć o własnym dodatkowym zabezpieczeniu. Dobrze też, jeżeli ubrania wierzchnie nie są nowe, lecz takie których nie jest nam żal ubrudzić. Pod spód warto założyć kilka warstw ciepłej odzieży np. bieliznę termo aktywną, a na to polar lub softshell i ciepłe spodnie. Innym dobrym rozwiązaniem jest założenie na bieliznę termoaktywną cienkiego kombinezonu. Szczególnie u fotografów cierpią ręce. Warto mieć ze sobą dwie pary rękawiczek. Cienką parę rękawiczek, która pozwala nam na obsługę aparatu gdy fotografujemy. Dodatkowe ciepłe rękawiczki lub ogrzewacze do dłoni na pewno przydadzą się w trakcie przerwy od robienia zdjęć. Nie zapomnijmy też o ciepłej czapce i grubych skarpetach.

Sprzęt fotograficzny:

Będziemy mieli możliwość fotografowania ptaków z bliska i z oddali. Przyda się zarówno obiektyw szerokokątny jak i obiektyw długoogniskowy. Warto wziąć zapas ściereczek do czyszczenia obiektywu (przy bliskich ujęciach pelikany lubią chlapać na obiektyw).

POZIOM TRUDNOŚCI

Poziom umiejętności fotograficznych

Wyjazd przeznaczony jest dla wszystkich. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia. Niewątpliwie jednak podstawowa wiedza fotograficzna pozwala najefektywniej skorzystać z wyjazdu. Dobrze jeżeli osoby początkujące na kilka dni przed wyjazdem poświęcą trochę czasu na zaznajomienie się z podstawami fotografii oraz obsługą swojego aparatu. Mogą to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jedno lub dwudniowych intensywnych warsztatów, które przybliżą im tę wiedzę. Przez cały wyjazd do dyspozycji jest prowadzący, który wyjaśnia, pomaga, doradza i odpowiada na pytania służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kondycja fizyczna

Poziom trudności: łatwy
Nie są przewidziane żadne piesze  wycieczki wymagające specjalnej kondycji fizycznej 

czym różni się wyprawa fotograficznA od zwykłego wyjazdu turystycznego

Program wyjazdu

Program wyjazdu fotograficznego odbiega od typowych ofert biur podróży. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że program nie jest przeładowany. Na naszych wyprawach fotograficznych nie ma wyścigu od atrakcji do atrakcji, od zabytku do zabytku. Nie ma nieziszczalnej próby zobaczenia w krótkim czasie w s z y s t k i e g o.  Nie ma, bo i tak się nie da. Nie ma, bo nie chcemy tak podróżować.  Zamiast tego koncentrujemy się na tematach zdjęciowych (np. niedźwiedzie i rosomaki w Finlandii, pelikany i flamingi w Grecji). Wybieramy ciekawe zdjęciowo wydarzenia w jakimś kraju (np. festiwal Holi w Indiach), odwiedzamy naszym zdaniem fotograficznie perełki w różnych częściach świata.  Chcemy by nasi klienci bez pośpiechu, we własnym tempie i na swój sposób mogli te miejsca odkryć i poczuć ich atmosferę.  Proponujemy możliwość przeżycia czegoś na co na zwykłym wyjeździe turystycznym po prostu nie ma czasu. Zazwyczaj brak go nawet na robienie zdjęć.

Pora dnia i światło

Dla nas ważne jest nie tylko to co fotografujemy ale i jak to robimy. Dlatego na wyjeździe uwzględniamy światło i porę dnia tak by w najciekawszych miejscach być przy możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych (złota / błękitna godzina). „Polując” na światło wstajemy wcześnie a chodzimy spać późno lub na bieżąco modyfikujemy program dostosowując go do warunków danego dnia. Bywa intensywnie ale sami przekonacie się, że nic nie zastąpi magicznego światła o wschodzi i zachodzie  słońca.

Mała grupa

Stawiamy na małą grupę (6 -11 osób).Taka grupa to komfort pracy – nikt nie wchodzi sobie w kadr, łatwiej jest nam się wtopić w tłum. To także więcej czasu jaki prowadzący może poświęcić każdemu z uczestników indywidualnie. Tylko przy małej grupie można mówić o prawdziwym wyjeździe fotograficznym. W naszym odczuciu nie da się fotografować grupą trzydziestu osób gdy wszyscy wchodzą sobie w kadr.

 

Doświadczony instruktor fotografii / przewodnik

 

 • Instruktorem fotografii na wyjeździe będzie Marcin Dobas fotograf National Geographic Polska. Więcej o Marcinie możesz przeczytać tutaj
 • autorskie warsztaty z zakresu fotografii dające uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy.
ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową w Sognal Iduna.

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz po prawej stronie.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Pelikany 2025:

*