Tonga - oko w oko z wielorybem

Pływanie z wielorybami w krystalicznie czystych wodach Pacyfiku

TERMIN: 28.09 – 8.10.2022 (+ przelot)  – 2 miejsca wolne

Tonga - oko w oko z wielorybem

Bogactwo podwodnego życia na wyciągnięcie ręki

TERMIN I: 28.09 – 8.10.2022 (+ przelot)  – 2 miejsca wolne

Tonga - oko w oko z wielorybem

 Pływanie z wielorybami w krystalicznie czystych wodach Pacyfiku

TERMIN: 28.09 – 8.10.2022 (+ przelot)  – 2 miejsca wolne

TERMIN I: 28.09 – 8.10.2022 (+ przelot)

CZAS TRWANIA: 11 dni na miejscu + przelot

WIELKOŚĆ GRUPY: 6-7 osób

CENA: 23 800 PLN

PŁATNOŚCI: 

RATA I: 3000 PLN płatna przy zgłoszeniu (nie później niż do końca października 2021 – rok przed wyprawą)
RATA II : płatna do końca lutego 2022
RATA III: płatana do końca maja 2022

 O wyprawie

Niezapomniane spotkanie oko w oko z wielorybami

Zapraszamy do Królestwa Tonga – niezwykłego miejsca, gdzie w ciepłych i turkusowych wodach Pacyfiku można pływać ze słynnymi śpiewającymi humbakami – jednymi z największych wielorybów świata. 

Każdego roku w okresie od czerwca do października w spokojne i tropikalne wody opływające Królestwo Tonga przypływają migrujące z Antarktydy humbaki, by właśnie tam wydać na świat potomstwo i nauczyć swoje dzieci jak zostać wielorybami.

Ten wyspiarski kraj niemalże na krańcu świata, w samym w sercu południowego Pacyfiku jest jednym z kilku miejsc na świecie, gdzie przestrzegając restrykcyjnych przepisów można fotografować i przebywać dosłownie oko w oko z tymi ogromnymi choć łagodnymi dzikimi gigantami. 

Pływanie kilka metrów od zwierzęcia wielkości autobusu, możliwość jego obserwacji i fotografowania z bardzo bliska, to wyjątkowe uczucie nieporównywalne z niczym innym. To także ogromny przywilej być gościem w ich naturalnym środowisku.

Celem naszej wyprawy jest obserwowanie, fotografowanie i poznawanie zachowań humbaków. Wystarczy aparat podwodny, wodoszczelny worek czy obudowa podwodna (pomagamy w skompletowaniu sprzętu ewentualnie wypożyczeniu obudowy).

Nie trzeba być płetwonurkiem, nie korzystamy ze specjalistycznego sprzętu. Wyposażeni w maskę, fajkę i płetwy będziemy mieli możliwość pływania z tymi majestatycznymi ssakami.

Zapraszamy Was do świata, w którym rządzi przyroda!

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 (ŚRODA) PRZYLOT NA WYSPĘ VAVA'U

Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku Lupepau’u International Airport na wyspie Vava’u. Transfer do miejsce zakwaterowania w miejscowości Neiafu. Odpoczynek po długim przelocie. Kolacja we własnym zakresie.

UWAGA : wspólny przelot z Warszawy – Tongatapu –  Vava’u dotyczy osób, które zdecydowały się na pomoc biura przy zakupie biletu lotniczego. Z osobami które zdecydowały się na samodzielny przelot do Vava’u spotkanie nastąpi na lotnisku Lupepau’u International Airport lub w umówionym miejscu noclegowym na wyspie (szczegóły zostaną przesłane mailem).

DNI 2-4 (CZWARTEK-SOBOTA) PŁYWANIE Z WIELORYBAMI
 • 7:30  –  przejazd z miejsca zakwaterowania na łódź
 • lunch – w ciągu dnia przewidziany jest lunch na łodzi.  Nie ma stałej godziny. Wszystko zależy od wielorybów i ich aktywności  🙂
 • 14:30 – o tej godzinie zazwyczaj kończymy aktywność z wielorybami i płyniemy na rafę lub do jaskiń na dodatkowy snorkeling
 • 15:30 – 16:30 powrót do miejsca zakwaterowania na ciepły prysznic. Wspólny wypad na kolację do Neiafu. Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas wolny na zgarnie zdjęć i ich analizę.
DZIEŃ 5 (NIEDZIELA) DZIEŃ ODPOCZYNKU

Ten dzień można spędzić zwiedzając i odkrywając wyspę, snorklując, nurkując, wędrując lub po prostu odpoczywając na plaży. Jest mnóstwo możliwości by ten dzień spędzić przyjemnie.  

DNI 6-9 (PONIEDZIAŁEK-CZWARTEK) PŁYWANIE Z WIELORYBAMI
 • 7:30  –  przejazd z miejsca zakwaterowania na łódź
 • lunch – w ciągu dnia przewidziany jest lunch na łodzi.  Nie ma stałej godziny. Wszystko zależy od wielorybów i ich aktywności  🙂
 • 14:30 – o tej godzinie zazwyczaj kończymy aktywność z wielorybami i płyniemy na rafę lub do jaskiń na dodatkowy snorkeling
 • 15:30 – 16:30 powrót do miejsca zakwaterowania na ciepły prysznic. Wspólny wypad na kolację do Neiafu. Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas wolny na zgarnie zdjęć i ich analizę.
DZIEŃ 10 (PIĄTEK) DZIEŃ ODPOCZYNKU

Ten dzień można spędzić zwiedzając i odkrywając wyspę, snorklując, nurkując, wędrując lub po prostu odpoczywając na plaży. Jest mnóstwo możliwości by ten dzień spędzić przyjemnie.  

DZIEŃ 11 (SOBOTA) LOT POWROTNY DO KRAJU

Zakończenie imprezy. Transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski.  

Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

Tonga

 

Cena obejmuje:

Cena nie obejmuje:

icon-10

TRANSPORT:

 • transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania i z powrotem
 • czarter łodzi na 7 dni wraz z doświadczoną załogą i przewodnikiem;
 • biletu lotniczego (bilet można kupić we własnym zakresie lub nasze biuro może zrobić to za Ciebie. Zapisując się wybierz opcję która najbardziej Ci odpowiada. Cena biletu waha się między 4,5 a 8 tysięcy złotych. Średnia cena przelotu to 6 tysięcy PLN );
 • noclegu podczas przelotu na Tongę i podczas lotu powrotnego do Polski (w sumie dwa noclegi). W zależności od konfiguracji biletu lotniczego nocleg taki może wypaść na Tongatapu lub na Fidżi.
 • wyżywienia poza wymienionym ok. 250 USD
 • biletów i opłat za zewnętrze atrakcje, wstępy itp.
 • napiwków
 • wydatków osobistych
icon-07

ZAKWATEROWANIE:

 • 10 noclegów w wynajętym domu w pokojach jedno lub dwuosobowych
icon-08

WYŻYWIENIE

 • lunch, napoje i przekąski na pokładzie;
icon-09

DODATKOWE:

 • snorkeling na rafach i formacjach skalnych
 • opiekę Marcina Dobasa fotografa National Geographic Polska jako instruktora fotografii;
 • opiekę Wojtka Męczyńskiego doświadczonego płetwonurka i fotografa 
 • paliwo do łodzi;
 • opłaty związane z dopełnieniem niezbędnych formalności i uzyskaniem zgody na pływanie z wielorybami;
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP;
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu firmy Olympus (konieczna wcześniejsza rezerwacja);
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy;
 • podatek

 

Do wyprawy pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz po prawej stronie.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Tonga 2022:

*

Dodatkowe informacje:

BILET LOTNICZY - OPCJE

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów, podczas zapisu na wyjazd do wyboru są dwie opcje jeżeli chodzi o bilet lotniczy:

1) Z BILETEM. Jeżeli nie chcesz się niczym martwić, my zarezerwujemy bilet dla Ciebie. Wybierz tylko odpowiednią opcję w formularzu zgłoszeniowym zapisując się na wyjazd. Szczegóły przelotu i dokładną cenę poznasz gdy grupa zostanie potwierdzona. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie zakupu biletu. Wybór tej opcji zapewni Ci również opiekę przewodnika  podczas lotu z Warszawy  jak i podczas transferu z lotniska do hotelu. 

2) BEZ BILETU LOTNICZEGO. Jeżeli jesteś doświadczonym turystą, sam świetnie radzisz sobie z kupnem biletu, nie straszne Ci są międzylądowania i przesiadki, wolisz mieć pełną swobodę jeżeli chodzi o miejsce wylotu/ powrotu, liczbę przesiadek, klasę biletu lotniczego, datę wylotu/ powrotu – ta opcja jest dla Ciebie.

WAŻNE! Nie kupuj biletu lotniczego od razu po podpisaniu umowy! Poczekaj na informację z biura, że grupa jest potwierdzona a wyjazd na pewno dojdzie do skutku.

Pamiętaj również, że wybierając taką opcję najprawdopodobniej sam będziesz musiał dotrzeć z lotniska do miejsca zakwaterowania. Chyba, że godziny Twojego przylotu / odlotu będą pokrywały się z naszymi.

 

JAK DOSTAĆ SIĘ NA TONGĘ ? GDZIE DOKŁADNIE TRZEBA DOLECIEĆ ? ILE CZASU ZAJMUJE PRZELOT?

noclenocnajiprzna z  

Tonga to państwo położone na archipelagu wysp o tej samej nazwie. Znajduje się na południowym Pacyfiku, w jednej trzeciej drogi między Nową Zelandią a Hawajami. Wyspy podzielone są na trzy główne grupy:   

 • Tongatapu
 • Vava’u, 
 • Ha’apai

 Ze względu na odległość od Polski przelot na Tongę niewątpliwie nie należy do najprostszych i najkrótszych. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jak to zrobić. 

GDZIE MAM DOLECIEĆ I JAKIE SĄ NAJLEPSZE POŁĄCZENIA? 

Celem naszej wyprawy jest miejscowość Neiafu położona na wyspie Vava’u. Aby się tam dostać polecamy jedną z 4 opcji połączeń:

 • OPCJA I: PolskaNowa Zelandia (lot do Auckland) – Tongatapu (lot do miejscowości Nukuʻalofa na wyspie Tongatapu)  – Vava’u (lot do miejscowości Neiafu na wyspie Vava’u). Nie ma bezpośredniego połączenia z Polski do Nowej Zelandii przelot tam wiąże się z przesiadką.
 • OPCJA II  Polska Australia (lot do Sydney) – Tongatapu (lot do miejscowości Nukuʻalofa na wyspie Tongatapu)  – Vava’u (lot do miejscowości Neiafu na wyspie Vava’u). Nie ma bezpośredniego połączenia z Polski do  Australii aby się tam dostać czeka nas przesiadka.
 • OPCJA III  Polska Australia (lot do Sydney) – Fidżi (lot do miejscowość Nadi) –  Vava’u (lot do miejscowości Neiafu na wyspie Vava’u). Nie ma bezpośredniego połączenia do Australii przelot wiąże się z przesiadką.
 • OPCJA IV: Polska – Singapur – Fidżi (miejscowość Nadi) Vava’u (miejscowość Neiafu). Z Warszawy do tej pory latał bezpośredni lot do Singapuru liniami LOT.


  I etap podróży 
  to przelot z Polski na Fidżi (lot z Polski na Fidżi przez Australię albo przez Singapur) lub przelot z Polski na główną wyspę Tongi która nazywa się Tongatapu (lot z Polski przez Australię lub przez Nową Zelandię i dalej na Tongatapu latają samoloty z Australii (Virgin Australia) lub Nowej Zelandii (Air New Zealand). Dość często zdarza się, że loty wewnątrzkrajowe nie korespondują z przylotami międzynarodowymi i w takim przypadku konieczny jest nocleg. W zależności od wybranej opcji przelotu nocleg wypada na Fidżi (w Nadi) lub na Tongatapu w (Nukuʻalofa).

  II etap podróży to przelot z Fidżi lub z Tongatapu na wyspę Vava’u.  Jeżeli nocujemy na Tongatapu w miejscowości  Nukuʻalofa to lotnisko które się tam znajduje nazywa się Fuaʻamotu International Airport.  Z Tongatapu na Vava’u doleci się krótkim lotem wewnętrznym liniami Real Tonga Airlines
  Jeżeli ktoś z Polski wybrał opcję przelotu na Fidżi i nocuje w Nadi. To na wyspę Vava’u z Fidżi jest bezpośredni lot liniami  Fiji Airways.

CHCĘ PRZYLECIEĆ WCZEŚNIEJ / ZOSTAĆ DŁUŻEJ. DLACZEGO NIE MA LOTÓW W NIEDZIELĘ ? 

Planując swój przelot weź pod uwagę, że ze względu na obyczaje panujące na wyspie niedziela jest dniem wolnym. Oznacza to, że tego dnia nie tylko nie działają sklepy i większość restauracje ale nie latają też samoloty. 


ILE CZASU NALEŻY DOLICZYĆ NA PRZELOT?
 

 Na ten moment nie jest jeszcze znany rozkład połączeń na wrzesień/ październik 2022. Bezpiecznie jest jednak liczyć po 2 dni na przelot w każdą stronę.  Ważne żeby na przelocie mieć zapas czasu i nie robić wszystkiego na styk. Bufor bezpieczeństwa na ewentualne niespodzianki, to dobry pomysł przy tak długim przelocie. Linie lotnicze Real Tonga potrafią zmienić godzinę lotów bez poinformowania pasażera. Najlepiej upewnić się co do godziny wylotu bezpośrednio u przewoźnika na lotnisku. Liniom lotniczym Fiji Airways zdarza się przylecieć bez bagażu pasażera. Dobrze jest się upewnić czy wszystko jest ok przed wylotem z Nadi.

ZAKWATEROWANIE

Mieszkamy na wyspie Vava’u w mieście Neiafu w wynajętym domu wakacyjnym.

W zależności od dostępności mieszkamy w domu, w którym do dyspozycji są pokoje 2-osobowe lub wyłącznie pokoje 1-osobowe. W każdym domu jest przestronny salon oraz kuchnia z pełnym wyposażeniem. Do centrum miasta gdzie znajdują się restauracje i sklepy  jest 15 lub 30 minut pieszo ( w zależności od tego w którym domu będziemy mieszkać.

WYŻYWIENIE

ŚNIADANIE: śniadania przygotowujemy we własnym zakresie. W miejscu zakwaterowanie znajduje się w pełni wyposażona kuchnia. W lokalnych sklepach można kupić podstawowe produkt śniadaniowe takie jak chleb, musli czy owoce.

LUNCH: w dni w które pływamy lunch jemy na łodzi. W cenie rejsu są również przekąski, pitna woda, poranna i popołudniowa herbatka. W dni odpoczynku lunch we własnym zakresie.

KOLACJA:  kolacje będziemy spożywać w lokalnych restauracjach / kawiarniach, w Neiafu w pobliżu portu jest ich sporo do wyboru. W ten sposób będziemy mogli poznać lokalną kuchnie i skosztować tutejszych potraw.

WODA: zachęcamy uczestników wyjazdu do zabrania ze sobą na wyjazd butelki wielokrotnego użytku żeby zminimalizować zużycie plastiku na miejscu. Utylizacja plastiku stanowi duży problem dla niewielkiej infrastruktury tego wyspiarskiego kraju. Na łodzi dla uczestników zapewniona jest woda pitna. Woda w kranie jest raczej bezpieczna. Jeżeli ktoś obawia się picia zachęcamy do zabrania butelki filtrującej https://watertogo.pl/sklep/  to wspaniałe w podróży ale i na co dzień.

 

CZY MUSZĘ BYĆ NURKIEM ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W WYPRAWIE ?

Absolutnie nie! Wystarczy tylko maska, fajka i płetwy…nic więcej. Pływamy zawsze blisko powierzchni. Przepisy zabraniają nurkowania z wielorybami. Jako że wieloryby często przebywają na powierzchni wody lub blisko pod powierzchnią nie ma potrzeby nurkowania żeby je zobaczyć i sfotografować.

CZY SPOTKANIE WIELORYBÓW JEST GWARANTOWANE ?

W przyrodzie nic nie jest gwarantowane ale skuteczność obserwacji utrzymuje się na poziomie 98%. Jeśli uwzględnimy, że na wodzie spędzamy 7 dni to można przyjąć, że prawie pewnym jest spotkanie z humbakami zarówno na wodzie jak i pod wodą. 

 

JAK WYGLĄDA INTERAKCJA Z WIELORYBAMI ?

Wszystko zależy od zwierząt u, których będziemy gościć. Za każdym razem spotkanie pod wodą może trwać minutę może i godzinę. Wszystko zależy od decyzji wielorybów, ich ciekawości, chęći zabawy itp itd. Spodziewajcie się jednak bliskiego spotkania i obserwacji z kilku metrów. 

CZY WYMAGANA JEST DOBRA KONDYCJA FIZYCZNA ?

Nie ma zbyt wielkich wymagań, jedyne to aby czuć się komfortowo w wodzie i spokojnie przepłynąć około 100 metrów. 
Przyda też się umiejętność pływania w masce i fajce. Jeśli nie czujecie się zbyt pewnie warto poćwiczyć przed wyjazdem na basenie. Nie jest to trudne a zawsze lepiej uczyć się przed wyjazdem niż pośród wielorybów. 

 

WIZA

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Królestwem Tonga. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Tonga posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym.

JAKIEJ POGODY MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ ? CZY CZĘSTO PADA DESZCZ ?

Tonga to tropikalna wyspa więc opady występują głownie wieczorem. Nawet jeśli będzie padało w ciągu dnia to nie będzie nam to przeszkadzało w rejsach.

JAKIE SĄ ŚREDNIE TEMPERATURY W CIĄGU DNIA I NOCY?

W ciągu dnia jest zazwyczaj dość ciepło, czasami jest wietrznie, czasami deszczowo. Średnie temperatury wahaja się pomiędzy 20°C i 28°C. Wieczorami trochę chłodniej 18°C – 20°C

JAKA JEST TEMPERATURA WODY ?

Wystarczająco wysoka aby przebywanie w wodzie sprawiało nam przyjemność. Temperatura Oceanu waha się pomiędzy 25,5°C a 27°C. Sugerujemy zabranie cienkiej 3 milimetrowej pianki neoprenowej. Mimo, że woda jest ciepła pianka zapewnia dodatkową pływalność i zapewni nam komfort termiczny przy długim czasie spędzonym w wodzie.

CZY JEST JAKIŚ LIMIT WIEKU ?

Nie ma limitu wieku o ile uczestnicy potrafią pływać i dobrze czują się w wodzie. Oczywiście jeśli ktoś ma ochotę zostać na pokładzie i obserwować humbaki z pokładu łodzi też jest taka możliwość. Pamiętajcie jednak, że każdy dzień na wodzie jest dość długi.

 

JAKIE INNE ZWIERZĘTA MAMY SZANSĘ SPOTKAĆ W OCEANIE?

Oprócz humbaków  z dużych okazów mamy szanse spotkać: delfiny, grindwale, rekiny wielorybie, kaszaloty, manty, orki karłowate. Może zdarzyć się, że spotkane zwierzaki będą ciekawskie i chętne do współpracy. Dużą atrakcję stanowią rónież przepiękne rafy koralowe i ich pomniejsi mieszkańcach. 

CZY BĘDZIEMY MIEĆ DOSTĘP DO INTERNETU ?

Tak, chociaż internet jest dość wolny. Wystarczy do wysłania emaili, korzystania z komunikatorów w większości restauracji. DObrym rozwiązaniem jest kupno lokalnej karty SIM z pakietem 5 GB. Ważne aby telefon, który zabieracie nie posiadał blokady SIM-LOCK

CZY MUSZĘ MIEĆ WŁASNY ZESTAW DO SNORKELLINGU ?

Sugerujemy zabranie ze sobą własnej maski, fajki i płetw. Zdecydowanie najlepszym, najmniej problematycznym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest zabranie własnego sprzętu który dobrze znamy. 

 

czym różni się wyprawa fotograficznA od zwykłego wyjazdu turystycznego

Program wyjazdu

Program wyjazdu fotograficznego odbiega od typowych ofert biur podróży. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że program nie jest przeładowany. Na naszych wyprawach fotograficznych nie ma wyścigu od atrakcji do atrakcji, od zabytku do zabytku. Nie ma nieziszczalnej próby zobaczenia w krótkim czasie wszystkiego.  Nie ma, bo i tak się nie da. Nie ma, bo nie chcemy tak podróżować.  Zamiast tego koncentrujemy się na tematach zdjęciowych (np. niedźwiedzie i rosomaki w Finlandii, pelikany i flamingi w Grecji), wybieramy ciekawe zdjęciowo wydarzenia w jakimś kraju (np. festiwal Holi w Indiach), odwiedzamy naszym zdaniem fotograficznie perełki w różnych częściach świata.  Chcemy by nasi klienci bez pośpiechu, we własnym tempie i na swój sposób mogli te miejsca odkryć i poczuć ich atmosferę.  Proponujemy możliwość przeżycia czegoś na co na zwykłym wyjeździe turystycznym po prostu nie ma czasu. Zazwyczaj brak go nawet na robienie zdjęć.

Pora dnia i światło

Dla nas ważne jest nie tylko to co fotografujemy ale i jak to robimy. Dlatego na wyjeździe uwzględniamy światło i porę dnia tak by w najciekawszych miejscach być przy możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych (złota / błękitna godzina). “Polując” na światło wstajemy wcześnie a chodzimy spać późno lub na bieżąco modyfikujemy program dostosowując go do warunków danego dnia. Bywa intensywnie ale sami przekonacie się, że nic nie zastąpi magicznego światła o wschodzi i zachodzie  słońca.

Mała grupa

Stawiamy na małą grupę (6 -11 osób).Taka grupa to komfort pracy – nikt nie wchodzi sobie w kadr, łatwiej jest nam się wtopić w tłum. To także więcej czasu jaki prowadzący może poświęcić każdemu z uczestników indywidualnie. Tylko przy małej grupie można mówić o prawdziwym wyjeździe fotograficznym. W naszym odczuciu nie da się fotografować grupą trzydziestu osób gdy wszyscy wchodzą sobie w kadr.

 

Doświadczony instruktor fotografii / przewodnik

 • Instruktorem fotografii na wyjeździe będzie Marcin Dobas fotograf National Geographic Polska. Więcej o Marcinie możesz przeczytać tutaj
 • autorskie warsztaty z zakresu fotografii dające uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy,
 • mini wykłady o obserwowanych zwierzętach ich zachowaniu itp itd.
POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU
dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii (termin I i II: 28.09-8.10.22 i 8-19.10.2022 r.)

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

dobas2

Wojciech Męczyński

instruktor fotografii / przewodnik nurkowy (termin I: 28.09-8.10.2022)

Filolog angielski z wykształcenia. Urodzony i wychowany w Siedlcach, mieszka i pracuje w Warszawie. Organizator wypraw nurkowych. Fotografuje przede wszystkim podczas podróży. Niekoniecznie tych dalekich. Najchętniej pod wodą. Robi to od 2006 roku, czyli od początku swojej przygody z nurkowaniem. Interesuje go przede wszystkim świat mikrostworzeń, prawie niewidocznych gołym okiem, schowanych w miejscach, które dla innych często są nieatrakcyjne, bo mało kolorowe. Lubi odkrywać feerie barw i kształtów widocznych dopiero przy użyciu obiektywów makro. Nie stroni jednak od fotografii wykonywanej także przy pomocy obiektywów szerokokątnych. Fotografował największych mieszkańców oceanu – walenie i rekiny wielorybie.

Jego zdjęcia humbaków z Tonga prezentuje w internetowej galerii National Geographic Traveler Polska. Artykuły, galerie podwodnej fotografii i porady publikuje w Magazynie Podróże. Współpracuje ze światową organizacją pozarządową The Ocean Agency. Angażuje się w ochronę środowiska morskiego i raf koralowych, przekazując swoje fotografie do The Coral Reef Image Bank. Pokazywał swoje zdjęcia na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Lubi opowiadać o morskim świecie podczas prelekcji w szkołach.

.

ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową AXA.