Tonga - oko w oko z wielorybem

Bogactwo podwodnego życia na wyciągnięcie ręki

24.07-3.08.2024 (+ przelot)

OSTATNIE MIEJSCE – 1500 USD TANIEJ

Tonga - oko w oko z wielorybem

 Pływanie z wielorybami w krystalicznie czystych wodach Pacyfiku

24.07-3.08.2024 (+ przelot)

OSTATNIE MIEJSCE – 1500 USD TANIEJ

Tonga - oko w oko z wielorybem

Pływanie z wielorybami w krystalicznie czystych wodach Pacyfiku

24.07-3.08.2024 (+ przelot)

OSTATNIE MIEJSCE – 1500 USD TANIEJ

TERMIN: 24.07-3.08.2024

CZAS TRWANIA: 10 nocy na miejscu, 7 dni z wielorybami w wodzie

WIELKOŚĆ GRUPY:  7 osób

CENA: OSTATNIE MIEJSCE W PROMOCYJNEJ CENIE 5500 USD + 5000 PLN zamiast 7000 USD i 5000 zł

PŁATNOŚĆ ZA WYJAZD:

RATA I:   3000 PLN płatna przy zgłoszeniu
RATA II : 1000 PLN i 3000 USD (15.02.2024)
RATA III: 1000 PLN i 3000 USD (15.05.2024)

O wyprawie

Oko w oko z wielorybem

Każdego roku w okresie od czerwca do października w spokojne i tropikalne wody opływające Królestwo Tonga przypływają migrujące z Antarktydy humbaki, które przybywają tu by rozmnażać się i wychowywać swoje potomstwo. To wyjątkowa okazja by zobaczyć i poznać zachowanie tych niesamowitych dzikich stworzeń w ich naturalnym środowisku. Zobaczyć jak rodzi się między nimi więź i jak ciekawe świata już trochę większe cielaki nabierają pewności i szukają interakcji z otaczającym ich otoczeniem. Już sama obserwacja z pokładu to ogromne przeżycie. My skoncentrujemy się na bliskich spotkaniach w wodzie, fotografowaniu i filmowaniu tych zwierząt. 

Tonga to jedno z kilku miejsc na świecie, gdzie przestrzegając restrykcyjnych przepisów można fotografować i przebywać dosłownie oko w oko z tymi ogromnymi choć łagodnymi dzikimi gigantami. By tego doświadczyć nie trzeba być płetwonurkiem. Przepisy w trosce o dobro zwierząt wręcz zabraniają nurkowania z wielorybami. Wystarczy maska, fajka, płetwy oraz wodoszczelny aparat/kamera lub obudowa podwodna

Każdy dzień to nowa szansa na spotkanie z humbakami i okazja do zobaczenia czegoś nowego. W ciągu tygodnia codziennie spędzimy na wodzie około 7 godzin wchodząc co i rusz do wody.  Cały czas towarzyszyć nam będzie doświadczona załoga, podwodnych fotografów i  licencjonowanych “przewodników – pasjonatów” dbająca też o to by wszystko odbywało się z poszanowaniem przyrody i lokalnych przepisów.  Oprócz humbaków w ciepłych i krystalicznie czystych wodach Pacyfiku spotkać można również manty, delfiny butlonose, orki karłowate, kaszaloty a przy odrobinie szczęścia rekiny wielorybie. Podwodny świat wysp Vava’u to również mnogość ryb koralowych, podwodnych formacji skalnych, kanionów oraz dziewiczych raf koralowych. Zapraszamy Was do Królestwa Tonga. Zapraszamy do świata, w którym rządzi przyroda!

Do wyprawy pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Program wyjazdu

PRZELOT NA WYSPĘ VAVA'U

Na przelot na Tongę (do miejscowości Vava’u) zarezerwuj sobie przynajmniej dwa dni. Najszybszy przelot to Warszawa-Los Angeles a następnie liniami Fiji Airways z Los Angeles do Vava’u (wylot z Los Angeles 22.07.24 godz. 23:55)

Jest to jedna z opcji przelotu ale nie jedyna. Istnieje też możliwość lotu przez Nową Zelandię, Australię czy z Fidżi (więcej informacji znajdziesz zakładce „jak dostać się na Tongę”).

UWAGA: Bilet lotniczy można kupić samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura przy rezerwacji biletu. Wspólny przelot z przewodnikiem dotyczy osób, które zdecydowały się na wylot z Warszawy tym samym połączeniem którym leci przewodnik. Z osobami które zdecydowały się na wylot z innego miasta, innym połączeniem lotniczym lub w innym terminie spotkanie nastąpi na lotnisku Lupepau’u International Airport na wyspie Vava’u lub w umówionym miejscu noclegowym (szczegóły wyślemy mailem).

WAŻNE: nie kupuj biletu zaraz po podpisaniu umowy. Poczekaj na informację z biura, że wyjazd jest potwierdzony.

DZIEŃ 1 (24.07.24 - ŚRODA) PRZYLOT NA TONGĘ DO VAVA'U

Po przylocie transfer do miejsca zakwaterowania w miejscowości Neiafu.
Odpoczynek po długim przelocie. Popołudniowy spacer fotograficzny do
miasteczka. Kolacja w lokalnej restauracji.

DNI 2-4 (czwartek-SOBOTA) PŁYWANIE Z WIELORYBAMI

Przez trzy kolejne dni razem z naszym doświadczonym lokalnym przewodnikiem będziemy pływać po spokojnych, ciepłych i krystalicznie czystych wodach Pacyfiku w poszukiwaniu wielorybów. Te pełne ekscytacji i wzruszenie pierwsze spotkania z wielorybami, to jedno z tych przeżyć, których wspomnienie zostaje na całe życie – wszak niecodziennie mamy okazję zobaczyć wieloryba z bliska.

Przepisy prawa tongijskiego jasno określają, że jednocześnie w wodzie z wielorybami mogą przebywać 4 osoby i licencjonowany przewodnik. Moment wejścia do wody i pływania z wielorybami jest precyzyjne wybrany przez doświadczonego skippera, który znając zachowania tych łagodnych olbrzymów wie jak wybrać odpowiedni czas. Bardzo ważne jest zachowanie możliwie jak największej ciszy podczas wchodzenia do wody. Pływamy tylko z maską i fajką, żeby nie straszyć wielorybów bąblami z automatu. Jesteśmy gośćmi w naturalnym środowisku waleni i to one rozdają tu karty.

Ramowy program dnia

 • 7:30  –  przejazd z miejsca zakwaterowania na łódź
 • lunch – w ciągu dnia przewidziany jest lunch na łodzi.  Nie ma stałej godziny. Wszystko zależy od wielorybów i ich aktywności  🙂
 • 14:30 – o tej godzinie zazwyczaj kończymy aktywność z wielorybami i płyniemy na rafę lub do jaskiń na dodatkowy snorkeling
 • 15:30 – 16:30 powrót do miejsca zakwaterowania na ciepły prysznic.
 • wieczorem: wspólny wypad na kolację do Neiafu.
 • Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas wolny na zgarnie zdjęć i ich analizę.
DZIEŃ 5 (niedziela) DZIEŃ ODPOCZYNKU

Niedziela na wyspie jest dniem wolnym kiedy to zamknięte są sklepy, większość restauracji a nawet nie latają samoloty. Dlatego niedziela podczas wyjazdu będzie dniem odpoczynku, który można spędzić zwiedzając i odkrywając wyspę, snorklując, nurkując, wędrując lub po prostu odpoczywając na plaży. Jest mnóstwo możliwości by ten dzień spędzić przyjemnie.

DZIEŃ 6-9 (PONIEDZIAŁEK-CZWARTEK) PŁYWANIE Z WIELORYBAMI

Po dniu odpoczynku pełni siły znowu wracamy na wodę by kolejne 4 dni spędzić w towarzystwie wielorybów.

Ramowy program dnia:

 

 • 7:30  –  przejazd z miejsca zakwaterowania na łódź
 • lunch – w ciągu dnia przewidziany jest lunch na łodzi.  Nie ma stałej godziny. Wszystko zależy od wielorybów i ich aktywności  🙂
 • 14:30 – o tej godzinie zazwyczaj kończymy aktywność z wielorybami i płyniemy na rafę lub do jaskiń na dodatkowy snorkeling
 • 15:30 – 16:30 powrót do miejsca zakwaterowania na ciepły prysznic.
 • wieczorem: wspólny wypad na kolację do Neiafu. Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas wolny na zgarnie zdjęć i ich analizę.
DZIEŃ 10 (2.08.24- PIĄTEK) DZIEŃ ODPOCZYNKU.

Ostatni dzień przed wylotem to czas na relaks i odpoczynek po intensywnym tygodniu. Można go spędzić zwiedzając i odkrywając wyspę, snorklując, nurkując, wędrując lub po prostu odpoczywając na plaży. Jest mnóstwo możliwości by ten dzień spędzić przyjemnie.  Wieczorem tradycyjnie udamy się nw spólna kolację do Neiafu.

Uwaga: Jeżeli ktoś preferuje powrót dzień wcześniej (2.08.24) jest taka możliwość. Transfer na lotnisko zapewniony jest przez organizatora.

 

DZIEŃ 11 (3.08.24 - SOBOTA) LOT POWROTNY DO KRAJU

Zakończenie imprezy. Transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski.  

Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

miejscowość Neiafu na wyspie Vava'u

 Cena zawiera

TRANSPORT:

 • transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania i z powrotem
 • czarter łodzi na 7 dni wraz z doświadczoną załogą i przewodnikiem;

ZAKWATEROWANIE:

 • 10 noclegów  w wynajętym domu w pokojach dwuosobowych

WYŻYWIENIE:

 • śniadanie przygotowywane samodzielnie z produktów zapewnionych przez organizatora
 • lunch, napoje i przekąski na pokładzie łodzi podczas rejsu na wieloryby;
 • kolacja w lokalnej restauracji.

  DODATKOWE:

  • snorkeling na rafach i formacjach skalnych
  • opiekę przewodnika i instruktora fotografii: Wojtka Męczyńskiego doświadczonego płetwonurka i fotografa lub Marcina Dobasa fotografa National Geographic Polska; 
  • paliwo do łodzi 
  • opłaty związane z dopełnieniem niezbędnych formalności i uzyskaniem zgody na pływanie z wielorybami na Tondze;
  • ubezpieczenie KL 150 tys. EUR, NNW 30tys. PLN, BP 5 tys. PLN;
  • możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu firmy Olympus (konieczna wcześniejsza rezerwacja);
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy;
  • podatek

   Cena nie zawiera

  • biletu lotniczego  na Tongę. Cena około 10-15 tys. zł w zależności od konfiguracji lotu.  Bilet można kupić we własnym zakresie lub nasze biuro może zrobić to za Ciebie (przy zgłoszeniu wybierz opcję która najbardziej Ci odpowiada);
  • ewentualnego noclegu podczas przelotu na Tongę i podczas lotu powrotnego do Polski;
  • wyżywienia poza wymienionym;
  • biletów i opłat za atrakcje i wstępy nie ujęte w programie;
  • napiwków dla lokalnych przewodników;
  • wydatków osobistych.

   

  Dodatkowe informacje:

  BILET LOTNICZY - OPCJE

  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów, podczas zapisu na wyjazd do wyboru są dwie opcje jeżeli chodzi o bilet lotniczy:

  1) Z BILETEM. Jeżeli nie chcesz się niczym martwić, my zarezerwujemy bilet dla Ciebie. Wybierz tylko odpowiednią opcję w formularzu zgłoszeniowym zapisując się na wyjazd. Szczegóły przelotu i dokładną cenę poznasz gdy grupa zostanie potwierdzona. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie zakupu biletu. Wybór tej opcji zapewni Ci również opiekę przewodnika  podczas lotu z Warszawy  jak i podczas transferu z lotniska do hotelu. 

  2) BEZ BILETU LOTNICZEGO. Jeżeli jesteś doświadczonym turystą, sam świetnie radzisz sobie z kupnem biletu, nie straszne Ci są międzylądowania i przesiadki, wolisz mieć pełną swobodę jeżeli chodzi o miejsce wylotu/ powrotu, liczbę przesiadek, klasę biletu lotniczego, datę wylotu/ powrotu – ta opcja jest dla Ciebie.

  WAŻNE! Nie kupuj biletu lotniczego od razu po podpisaniu umowy! Poczekaj na informację z biura, że grupa jest potwierdzona a wyjazd na pewno dojdzie do skutku.

  Pamiętaj również, że wybierając taką opcję najprawdopodobniej sam będziesz musiał dotrzeć z lotniska do miejsca zakwaterowania. Chyba, że godziny Twojego przylotu / odlotu będą pokrywały się z naszymi.

   

  JAK DOSTAĆ SIĘ NA TONGĘ ? GDZIE DOKŁADNIE TRZEBA DOLECIEĆ ? ILE CZASU ZAJMUJE PRZELOT?

  Tonga to państwo położone na archipelagu wysp o tej samej nazwie. Znajduje się na południowym Pacyfiku, w jednej trzeciej drogi między Nową Zelandią a Hawajami. Wyspy podzielone są na trzy główne grupy:   

  • Tongatapu
  • Vava’u, 
  • Ha’apai

  GDZIE MAM DOLECIEĆ I JAKIE SĄ NAJLEPSZE POŁĄCZENIA? 

  Celem naszej wyprawy jest wyspa Vava’u i znajdujące się tam lotnisko Vava’u International Airport nazywane również  Lupepau’u International Airport (skrót VAV). Ze względu na odległość od Polski przelot na Tongę niewątpliwie nie należy do najprostszych i najkrótszych. Pandemia, Covid-19 i związane z tym utrudnienia w podróżowaniu w latach 2020-2022 zdecydowanie okroiły dostępną pulę linii lotniczych latających na Tongę. Na wyspę  Vava’u  nie dolecimy już liniami Real Tonga, liniami Virgin z Australii ani liniami Air New Zeland z Nowej Zelandii. Jakie więc są aktualnie możliwości? 

  OPCJA 1 – LOT NA VAVA’U LINIAMI FIJI AIRWAYS 

  Na chwilę obecną na rynku pozostał się jeden sensowny gracz oferujący przelot na wsypę Vava’u (docelowa wyspa na Tondze na której będziemy zakwaterowani) i są to linie lotnicze Fiji Airways. Na stronie linii lotniczych można sprawdzić z jakich portów lotniczych na świecie ich samoloty odlatują a jest to między innymi: USA, UK, Australia, Nowej Zelandia, Honk-Kong, Singapur czy Fidżi. Niezależnie od tego z którego miejsca na świecie zdecydujecie się odlecieć ostatni odcinek podróży będzie wspólny dla wszystkich i będzie to lot FJ275 z Nadi (Fidżi) do Vava’u (Tonga) 8:00-11:00 ponieważ wszystkie połączenia na Vava’u odbywają się z przesiadką w Nadi. W przypadku lotu z Los Angeles, Melbourne czy Auckland czeka nas tylko 1 przesiadka (w Nadi) podczas gdy w przypadku innych lotów zazwyczaj są to dwie przesiadki. W przypadku lotu z Los Angeles nie jest nawet konieczny nocleg w Nadi ponieważ na przesiadkę mamy 2h15min. Wybierając lot z Melbourne (Australia) czy Auckland (Nowa Zelandia) w Nadi spędzimy ok. 15h.

  Przykładowy przelot z Los Angeles na Vava’u: 

  PODSUMOWUJĄC: lecąc Z Polski konieczne są dwa bilety lotnicze. Jeden z Warszawy (lub innego lotniska w Polsce) do portu lotniczego z którego odlatują linie lotnicze Fiji Airways, a drugi bilet lotniczy już liniami lotniczymi Fiji Airways na Vava’u. Nie ma możliwości zarezerwowania całego lotu z Polski do Vava’u na jednym bilecie (opcja taka jest najbezpieczniejsza jednak bilet taki kosztuje 2.5 x więcej niż bilet łączony). W związku z tym warto rozważyć ewentualnie nocleg w mieście w którym będziecie przesiadać się w linie lotnicze Fiji Airways tak żeby mieć pewność, że potencjalnie opóźnienie lotu z Polski nie wpłynie na to, że nie zdążycie na dalszy lot na Tongę. 

  OPCJA 2 – LOTY PRZEZ TONGATAPU

  Australijskie linie Quantas i nowozelandzki linie Air New Zeland oferują bezpośredni przelot na Tongę odpowiednio z Sydney i Auckland jednak jedynie do  Nuku’alofa na wsypie Tongatapu. Stąd konieczny jest jeszcze dalszy lot na wyspę Vava’u a taki oferują od tego roku lokalne linie lotnicze Lulutai Airlines. Jako, że są to nowe linie powstałe po upadku w 2020 roku Real Tonga Airlines, nie jest to póki co najbardziej wiarygodny i sprawdzony przewoźnik.

  ILE CZASU NALEŻY DOLICZYĆ NA PRZELOT? 

  Bezpiecznie jest zarezerwować sobie 22.07.24  jako dzień wylotu z Polski I 4.08 jako dzień powrotu.

  CHCĘ PRZYLECIEĆ WCZEŚNIEJ / ZOSTAĆ DŁUŻEJ. DLACZEGO NIE MA LOTÓW W NIEDZIELĘ ? 

  Planując swój przelot weź pod uwagę, że ze względu na obyczaje panujące na wyspie niedziela jest dniem wolnym. Oznacza to, że tego dnia nie tylko nie działają sklepy i większość restauracje ale nie latają też samoloty.  

  ZAKWATEROWANIE

  Mieszkamy na wyspie Vava’u w mieście Neiafu w wynajętym domu wakacyjnym.

  W zależności od dostępności mieszkamy w domu, w którym do dyspozycji są pokoje 2-osobowe lub wyłącznie pokoje 1-osobowe. W każdym domu jest przestronny salon oraz kuchnia z pełnym wyposażeniem. Do centrum miasta gdzie znajdują się restauracje i sklepy  jest 15 lub 30 minut pieszo ( w zależności od tego w którym domu będziemy mieszkać.

  WYŻYWIENIE

  ŚNIADANIE: śniadania przygotowujemy we własnym zakresie. W miejscu zakwaterowanie znajduje się w pełni wyposażona kuchnia. W lokalnych sklepach można kupić podstawowe produkt śniadaniowe takie jak chleb, musli czy owoce.

  LUNCH: w dni w które pływamy lunch jemy na łodzi. W cenie rejsu są również przekąski, pitna woda, poranna i popołudniowa herbatka. W dni odpoczynku lunch we własnym zakresie.

  KOLACJA:  kolacje będziemy spożywać w lokalnych restauracjach / kawiarniach, w Neiafu w pobliżu portu jest ich sporo do wyboru. W ten sposób będziemy mogli poznać lokalną kuchnie i skosztować tutejszych potraw.

  WODA: zachęcamy uczestników wyjazdu do zabrania ze sobą na wyjazd butelki wielokrotnego użytku żeby zminimalizować zużycie plastiku na miejscu. Utylizacja plastiku stanowi duży problem dla niewielkiej infrastruktury tego wyspiarskiego kraju. Na łodzi dla uczestników zapewniona jest woda pitna. Woda w kranie jest raczej bezpieczna. Jeżeli ktoś obawia się picia zachęcamy do zabrania butelki filtrującej https://watertogo.pl/sklep/  to wspaniałe w podróży ale i na co dzień.

   

  CZY MUSZĘ BYĆ NURKIEM ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W WYPRAWIE ?

  Absolutnie nie! Wystarczy tylko maska, fajka i płetwy…nic więcej. Pływamy zawsze blisko powierzchni. Przepisy zabraniają nurkowania z wielorybami. Jako że wieloryby często przebywają na powierzchni wody lub blisko pod powierzchnią nie ma potrzeby nurkowania żeby je zobaczyć i sfotografować.

  CZY SPOTKANIE WIELORYBÓW JEST GWARANTOWANE ?

  W przyrodzie nic nie jest gwarantowane ale skuteczność obserwacji utrzymuje się na poziomie 98%. Jeśli uwzględnimy, że na wodzie spędzamy 7 dni to można przyjąć, że prawie pewnym jest spotkanie z humbakami zarówno na wodzie jak i pod wodą.  

  JAK WYGLĄDA INTERAKCJA Z WIELORYBAMI ?

  Wszystko zależy od zwierząt u, których będziemy gościć. Za każdym razem spotkanie pod wodą może trwać minutę może i godzinę. Wszystko zależy od decyzji wielorybów, ich ciekawości, chęći zabawy itp itd. Spodziewajcie się jednak bliskiego spotkania i obserwacji z kilku metrów. 

  CZY WYMAGANA JEST DOBRA KONDYCJA FIZYCZNA ?

  Nie ma zbyt wielkich wymagań, jedyne to aby czuć się komfortowo w wodzie i spokojnie przepłynąć około 100 metrów. 
  Przyda też się umiejętność pływania w masce i fajce. Jeśli nie czujecie się zbyt pewnie warto poćwiczyć przed wyjazdem na basenie. Nie jest to trudne a zawsze lepiej uczyć się przed wyjazdem niż pośród wielorybów. 

  WIZA

  Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Królestwem Tonga. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Tonga posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym.

  JAKIEJ POGODY MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ ? CZY CZĘSTO PADA DESZCZ ?

  Tonga to tropikalna wyspa więc opady występują głownie wieczorem. Nawet jeśli będzie padało w ciągu dnia to nie będzie nam to przeszkadzało w rejsach.

  JAKIE SĄ ŚREDNIE TEMPERATURY W CIĄGU DNIA I NOCY?

  W ciągu dnia jest zazwyczaj dość ciepło, czasami jest wietrznie, czasami deszczowo. Średnie temperatury wahaja się pomiędzy 20°C i 28°C. Wieczorami trochę chłodniej 18°C – 20°C

  JAKA JEST TEMPERATURA WODY ?

  Wystarczająco wysoka aby przebywanie w wodzie sprawiało nam przyjemność. Temperatura Oceanu waha się pomiędzy 25,5°C a 27°C. Sugerujemy zabranie cienkiej 3 milimetrowej pianki neoprenowej. Mimo, że woda jest ciepła pianka zapewnia dodatkową pływalność i zapewni nam komfort termiczny przy długim czasie spędzonym w wodzie.

  CZY JEST JAKIŚ LIMIT WIEKU ?

  Nie ma limitu wieku o ile uczestnicy potrafią pływać i dobrze czują się w wodzie. Oczywiście jeśli ktoś ma ochotę zostać na pokładzie i obserwować humbaki z pokładu łodzi też jest taka możliwość. Pamiętajcie jednak, że każdy dzień na wodzie jest dość długi.

   

  JAKIE INNE ZWIERZĘTA MAMY SZANSĘ SPOTKAĆ W OCEANIE?

  Oprócz humbaków  z dużych okazów mamy szanse spotkać: delfiny, grindwale, rekiny wielorybie, kaszaloty, manty, orki karłowate. Może zdarzyć się, że spotkane zwierzaki będą ciekawskie i chętne do współpracy. Dużą atrakcję stanowią rónież przepiękne rafy koralowe i ich pomniejsi mieszkańcach. 

  CZY BĘDZIEMY MIEĆ DOSTĘP DO INTERNETU ?

  Tak, chociaż internet jest dość wolny. Wystarczy do wysłania emaili, korzystania z komunikatorów w większości restauracji. Dobrym rozwiązaniem jest kupno lokalnej karty SIM. Ważne aby telefon, który zabieracie nie posiadał blokady SIM-LOCK

   

  CZY MUSZĘ MIEĆ WŁASNY ZESTAW DO SNORKELLINGU ?

  Sugerujemy zabranie ze sobą własnej maski, fajki i płetw. Zdecydowanie najlepszym, najmniej problematycznym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest zabranie własnego sprzętu który dobrze znamy. 

   

  czym różni się wyprawa fotograficznA od zwykłego wyjazdu turystycznego

  Program wyjazdu

  Program wyjazdu fotograficznego odbiega od typowych ofert biur podróży. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że program nie jest przeładowany. Na naszych wyprawach fotograficznych nie ma wyścigu od atrakcji do atrakcji, od zabytku do zabytku. Nie ma nieziszczalnej próby zobaczenia w krótkim czasie wszystkiego.  Nie ma, bo i tak się nie da. Nie ma, bo nie chcemy tak podróżować.  Zamiast tego koncentrujemy się na tematach zdjęciowych (np. niedźwiedzie i rosomaki w Finlandii, pelikany i flamingi w Grecji), wybieramy ciekawe zdjęciowo wydarzenia w jakimś kraju (np. festiwal Holi w Indiach), odwiedzamy naszym zdaniem fotograficznie perełki w różnych częściach świata.  Chcemy by nasi klienci bez pośpiechu, we własnym tempie i na swój sposób mogli te miejsca odkryć i poczuć ich atmosferę.  Proponujemy możliwość przeżycia czegoś na co na zwykłym wyjeździe turystycznym po prostu nie ma czasu. Zazwyczaj brak go nawet na robienie zdjęć.

  Pora dnia i światło

  Dla nas ważne jest nie tylko to co fotografujemy ale i jak to robimy. Dlatego na wyjeździe uwzględniamy światło i porę dnia tak by w najciekawszych miejscach być przy możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych (złota / błękitna godzina). „Polując” na światło wstajemy wcześnie a chodzimy spać późno lub na bieżąco modyfikujemy program dostosowując go do warunków danego dnia. Bywa intensywnie ale sami przekonacie się, że nic nie zastąpi magicznego światła o wschodzi i zachodzie  słońca.

  Mała grupa

  Stawiamy na małą grupę (6 -11 osób).Taka grupa to komfort pracy – nikt nie wchodzi sobie w kadr, łatwiej jest nam się wtopić w tłum. To także więcej czasu jaki prowadzący może poświęcić każdemu z uczestników indywidualnie. Tylko przy małej grupie można mówić o prawdziwym wyjeździe fotograficznym. W naszym odczuciu nie da się fotografować grupą trzydziestu osób gdy wszyscy wchodzą sobie w kadr.

   

  Doświadczony instruktor fotografii / przewodnik

  • Instruktorem fotografii na wyjeździe będzie doświadczony fotograf podwodny Wojtek Męczyński lub Marcin Dobas fotograf National Geographic Polska. 
  • autorskie warsztaty z zakresu fotografii dające uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy,
  • mini wykłady o obserwowanych zwierzętach ich zachowaniu itp itd.
  POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU
  dobas2

  Marcin Dobas

  instruktor fotografii 

  Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

  dobas2

  Wojciech Męczyński

  instruktor fotografii / przewodnik nurkowy 

  Filolog angielski z wykształcenia. Urodzony i wychowany w Siedlcach, mieszka i pracuje w Warszawie. Organizator wypraw nurkowych. Fotografuje przede wszystkim podczas podróży. Niekoniecznie tych dalekich. Najchętniej pod wodą. Robi to od 2006 roku, czyli od początku swojej przygody z nurkowaniem. Interesuje go przede wszystkim świat mikrostworzeń, prawie niewidocznych gołym okiem, schowanych w miejscach, które dla innych często są nieatrakcyjne, bo mało kolorowe. Lubi odkrywać feerie barw i kształtów widocznych dopiero przy użyciu obiektywów makro. Nie stroni jednak od fotografii wykonywanej także przy pomocy obiektywów szerokokątnych. Fotografował największych mieszkańców oceanu – walenie i rekiny wielorybie.

  Jego zdjęcia humbaków z Tonga prezentuje w internetowej galerii National Geographic Traveler Polska. Artykuły, galerie podwodnej fotografii i porady publikuje w Magazynie Podróże. Współpracuje ze światową organizacją pozarządową The Ocean Agency. Angażuje się w ochronę środowiska morskiego i raf koralowych, przekazując swoje fotografie do The Coral Reef Image Bank. Pokazywał swoje zdjęcia na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Lubi opowiadać o morskim świecie podczas prelekcji w szkołach.

  .

  ORGANIZATOR

  WYPRAWY FOTO

  biuro podróży

  Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową w Signal Iduna.

  Zgłoszenie na wyjazd

   

  1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz po prawej stronie.
  2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
  3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
  4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
  5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

  Tonga 2024:

  *