Legendarna arktyczna północ zimą

FOTOGRAFICZNA WYPRAWA SKUTEROWA PO SPITSBERGENIE
27.02 – 08.03.2025 – szczegóły wkrótce

Arktyczna przygoda na skuterach śnieżnych

FOTOGRAFICZNA WYPRAWA SKUTEROWA PO SPITSBERGENIE
27.02 – 08.03.2025 r. – szczegóły wkrótce

Magiczne światło dalekiej północy

FOTOGRAFICZNA WYPRAWA SKUTEROWA PO SPITSBERGENIE
27.02 – 08.03.2025 r – szczegóły wkrótce

Ośnieżone szczyty, lodowce, zorze polarne

FOTOGRAFICZNA WYPRAWA SKUTEROWA PO SPITSBERGENIE
27.02 – 08.03.2025 r – szczegóły wkrótce

Szansa na zobaczenie niedźwiedzia polarnego

FOTOGRAFICZNA WYPRAWA SKUTEROWA PO SPITSBERGENIE
27.02 – 08.03.2025 r – szczegóły wkrótce

TERMIN: 27.02 – 08.03.2025

WIELKOŚĆ GRUPY: 8 osób

CZAS TRWANIA  : 10 dni

LICZBA DNI SKUTEROWYCH  : 7 dni

CENA : szczegóły wkrótce

RATA I:   3000 zł (przy zgłoszeniu)
RATA II:   27.10.2024 r.
RATA III: 27.01.2025 r.

O wyprawie

Bezkresny śnieg, ośnieżone szczyty, lodowce, zorze polarne oraz dzikie zwierzęta w zimowej szacie. Ten wyjazd to nie lada gratka dla osób kochających Arktykę, zimę i chcących uchwycić  aparatem piękno dzikiej przyrody. To również okazja do eksploracji terenów będących niegdyś bazą wypadową dla wielu wypraw na Biegun Północny i do przeżycia prawdziwej zimowej przygody.

Pora roku w której odbywa się wyjazd nie jest przypadkowa. Marzec to miesiąc który zdecydowanie sprzyja fotografom ze względu na niskie światło i długie złote godziny .

Naszym podstawowym środkiem transportu podczas wyjazdu będzie skuter śnieżny, który da nam możliwość swobodnego poruszania się po wyspie. Doświadczenie w jeździe na skuterze nie jest konieczne choć mile widziane. Jedyny formalny wymóg jaki trzeba spełnić to posiadanie prawa jazdy kat. B.

Nad zrealizowaniem programu i bezpieczeństwem uczestników będzie czuwać dwójka doświadczonych przewodników, ratowników górskich, znających ten teren i potrafiących posługiwać się bronią palną (jest to niezbędny wymóg gubernatora Svalbardu do tego żeby móc poruszać się po wyspie). 

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 (27.02.2025) - WYLOT DO OSLO. NOCLEG W OSLO.

Ten dzień zarezerwuj sobie na przelot do Oslo. Z przewodnikami i pozostałym uczestnikami spotkasz się wieczorem w hotelu, który zarezerwowaliśmy dla grupy na noc 27/28.02.2025 r. Hotel położony jest przy samym lotnisku Oslo Gardermoen (zakwaterowanie możliwe od godziny 15).

UWAGA: Bilet lotniczy do Oslo uczestnicy kupują we własny zakresie. Do Oslo lata wielu przewoźników (Norwegia, Wizzair, Ryanair, LOT itd.). Zwróć uwagę, że hotel dla grupy zarezerwowany jest przy lotnisku Oslo Gardermoen (OSL) a nie Oslo Sandefjord Airport (TRF). W przypadku gdyby ktoś zdecydował się na lot na lotnisko Oslo Sandefjord Airport (TRF) istnieje możliwość przejazdu pociągiem na lotnisko Oslo Gardermoen. Bilet można kupić na stronie norweskich kolei VY 

WAŻNE: Nie kupuj biletu do Oslo od razu po podpisaniu umowy. Poczekaj na informację z biura, że grupa jest potwierdzona a wyjazd na pewno dojdzie do skutku.

DZIEŃ 2 (28.02.2025) - PRZELOT DO LONGYEARBYEN.

Po śniadaniu w hotelu udamy się na lotnisko Oslo Gardermoen skąd porannym lotem odlecimy do stolicy Svalbardu –  Longyerbyen. Po przylocie transfer do hotelu w centrum miasta i zakwaterowanie. Następnie udamy się do wypożyczalni gdzie odbierzemy skutery, kombinezony, kaski, rękawice, kominiarki i buty na skutery śnieżne.   

Być może niektórzy z Was mieli kontakt ze skuterem śnieżnym. Dla większości zapewne będzie to jednak nowość. Tych którzy na wyjeździe będą stawiać dopiero swoje pierwsze skuterowe “kroki” chcieliśmy uspokoić  – nie ma się czego obawiać. Skuterem jeździ się naprawdę miło i przyjemnie, a im więcej godzin spędzicie na skuterze tym przyjemniej Wam się będzie go prowadziło. Pierwszy dzień będzie dniem treningowym. Nasi przewodnicy wyjaśnią Ci podstawy jazdy na skuterze a pierwsza przejażdżka pozwoli na oswojenie się z maszyną nim następnego dnia ruszymy dalej w teren. 

UWAGA: Doświadczenie w jeździe na skuterze nie jest konieczne choć mile widziane. Jedyny formalny wymóg jaki trzeba spełnić żeby móc poruszać się skuterem śnieżnym to posiadanie prawa jazdy kat. B.

DZIEŃ 3-8 (1-6.03.2025) DNI fotograficzno-skuterowe

Te dni to czas eksploracji Svalbardu. W poszukiwaniu dzikiego życia będziemy na skuterach śnieżnych eksplorować szeroko pojęte okolice Longyearbyen. Nie ma ścisłej trasy której będziemy się trzymać. Każdy dzień to inne możliwości i inne warunki pogodowe do których na bieżąco będziemy dostosowywać nasz plan działania. Jednakże są pewne punkty, które chcielibyśmy odwiedzić. To miejsca dające możliwość spotkania z pardwami, reniferami, fokami, lisami polarnymi, jaskinie lodowe. Całą drogę będą towarzyszyły nam wspaniałe krajobrazy, pięknie wyrzeźbione lodowce, strzeliste szczyty a im dalej na zachód, tym większe mamy szanse na spotkanie z królem tego rejonu, czyli niedźwiedziem polarnym.

DZIEŃ 9 (07.03.25) - popołudniowy LOT POWROTNY DO oslo

Wykwaterowanie z hotelu w Longyearbyen i transfer na lotnisko. Lot powrotny z Longyearbyen do Oslo. Zakwaterowanie w hotelu w Oslo położonym przy samym lotnisku Oslo Gardermoen.

DZIEŃ 10 (08.03.25) - POWRÓT DO POLSKI

Wykwaterowanie z hotelu w Oslo.  Lot powrotny do Polski.

Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

LONGYEARBYEN

Barentsburg

TEMPELFJORD

COLESBUKTA

Do wyjazdu pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

 Cena zawiera

  TRANSPORT:

 • przelot samolotem na trasie Oslo – Longyearbyen – Oslo (wraz z bagażem rejestrowanym 23 kg)
 • transfer z/ na lotnisko w Longyearbyen

ZAKWATEROWANIE:

 • dwie noce w hotelu w Oslo położonym przy lotnisku Oslo Gardermoen (27/28.02; 7/8.03.2024)
 • 7 nocy w hotelu The Vault w Longyearbyen (pokoje dwuosobowe)

WYŻYWIENIE:

 •  śniadania we wszystkich miejscach noclegowych

DODATKOWE:

 • wynajem skuterów + zestawu odzieży na skuter na 7 dni
 • ubezpieczenie skuterów (kierowca skutera odpowiada do kwoty 8000NOK),
 • opłaty związane z dopełnieniem niezbędnych formalności i uzyskaniem, zgody od Gubernatora Svalbardu na realizację wyprawy,
 • paliwo do skuterów
 • opiekę Marcina Dobasa fotografa National Geographic Polska jako instruktora fotografii;
 • opiekę drugiego przewodnika – doświadczonego ratownika górskiego;
 • wynajem broni palnej i amunicji dla przewodników;
 • środki łączności takie jak: PLB, Garmin InReach;
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP;
 • ubezpieczenie skuterów;
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu firmy Olympus (konieczna wcześniejsza rezerwacja);
 • obowiązkową składkę na TFG i TFP;
 • podatek

 Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego do Oslo
 • wydatków osobistych
 • wyżywienia poza wymienionym
 • biletów i opłat za zewnętrze atrakcje, wstępy itp.

Dodatkowe informacje:

BILET LOTNICZY - rozkład

W cenie wyjazdu zawarty jest bilet lotniczy na przelot na trasie Oslo- Longyearbyen – Oslo

28.02.2024    szczegóły wkrótce  
07.03.2024    szczegóły wkrótce

W cenie tego biletu każdy pasażer może zabrać:

 • 1 x 23 kg bagażu rejestrowanego
 • 1 niewielka torba pod fotelem I 30x20x38 cm
 • 1 bagaż podręczny na górnej półce I 55x40x23 cm
  Do 10 kg w połączeniu

UWAGA: Bilet lotniczy do Oslo uczestnicy kupują we własnym zakresie.  Samoloty do Oslo odlatują z wielu miast w Polsce i w Europie. W ten sposób każdy z Was będzie mógł wybrać najbardziej wygodne dla siebie połącznie.  Rezerwując bilet zwróć uwagę, że nocleg dla grupy tego 27.02.2024 zarezerwowany jest w hotelu przy lotnisku Oslo Gardermoen (OSL) a nie Oslo Sandefjord Airport (TRF).  To z lotniska Oslo Gardermoen odlatujemy następnego dnia rano na Spitsbergen. W przypadku gdyby ktoś zdecydował się na przelot na lotnisko Oslo Sandefjord Airport (TRF) istnieje możliwość przejazdu pociągiem na lotnisko Oslo Gardermoen. Bilet można kupić na stronie norweskich kolei VY

WAŻNE! Nie kupuj biletu lotniczego od razu po podpisaniu umowy! Poczekaj na informację z biura, że grupa jest potwierdzona a wyjazd na pewno dojdzie do skutku.

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU

 

dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii i przewodnik

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży dzieli się w pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”.

Na Spitsbergenie po raz pierwszy był w 2007 roku jako uczestnik XXX Wyprawy Polarnej w Hornsundzie od tego czasu wracał tam wiele razy. Oprócz zagadnień fotograficznych Marcin na wyjeździe odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo grupy i przebieg trasy skuterowej i realizację programu. Jest członkiem strzeleckiego klubu sportowego, ratownikiem górski z doświadczeniem w prowadzeniu skuterów śnieżnych, ratownik KSRG po kursach lawinowych, GPS, ratownictwa ścianowego czy współpracy ze śmigłowcem.

 

 

Piotr Kimbort

przewodnik 

Instruktor ratownictwa górskiego, wspinaczki oraz narciarstwa wysokogórskiego. Od 2008 ratownik grupy karkonoskiej GOPR. Członek Służby Śniegowo-Lawinowej GOPR. Z zamiłowania wspinacz letni i zimowy, skiturowiec i biegacz biegów ultra. Od pierwszego wejrzenia zakochany w północy gdzie czuje się jak w domu. 

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Zakwaterowanie:

OSLO: Radisson Hotel & Conference Centre Oslo Airport. Hotel położony 300 m od lotniska Oslo Gardermoen. (27.02.2024 i 6.03.2024)
LONGYEARBYEN:
 The Vault Hotel (28.02-6.03.2024)

Wyżywienie:

W cenie wyjazdu zawarte są śniadania w miejscach noclegowych. Do miasta wracamy zazwyczaj po zachodzie słońca. Wówczas można udać się na obiadokolację do jednej z pobliskich restauracji. Poniżej znajdują się linki do przykładowych lokali w Longyearbyen:

https://en.visitsvalbard.com/food-and-drink
https://www.stationen.no/en/

CZY POTRZEBNE JEST DOŚWIADCZENIE W JEŹDZIE SKUTEREM ŚNIEŻNYM?

Doświadczenie nie jest niezbędne chociaż zawsze mile widziane. Jedyny wymóg formalny jaki trzeba spełniać to posiadanie prawa jazdy kategorii B. Większość tras poprowadzonych będzie po mało wymagającym terenie tak by na skuterze poradzić mógł sobie każdy. Jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie miał do czynienia ze skuterem przewodnicy pierwszego dnia wszystko pokażą , wytłumaczą i pomogą „oswoić” sprzęt :-).

POZIOM TRUDNOŚCI

Poziom umiejętności fotograficznych:

Wyjazd przeznaczony jest dla wszystkich. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia. Niewątpliwie jednak podstawowa wiedza fotograficzna pozwala najefektywniej skorzystać z wyjazdu. Dobrze jeżeli osoby początkujące na kilka dni przed wyjazdem poświęcą trochę czasu na zaznajomienie się z podstawami fotografii oraz obsługą swojego aparatu. Mogą to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jedno lub dwudniowych intensywnych warsztatów, które przybliżą im tę wiedzę. Podczas wyjazdu przewidziane są zajęcia teoretyczne z podstaw fotografowania. Przybliżą one początkującym uczestnikom kluczowe zagadnienia. Przez cały wyjazd do dyspozycji jest prowadzący, który wyjaśnia, pomaga, doradza i odpowiada na pytania służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kondycja fizyczna:

Działamy w warunkach arktycznych prowadząc skutery śnieżne. Potrzebna jest w miarę dobra kondycja fizyczna (podczas jazdy dobrze jest balansować ciałem dla zachowania równowagi. Może zdarzyć się, że skuter się zakopie i trzeba będzie go wykopać ze śniegu). Przed wszystkim potrzebna jest odporność na trudne warunki atmosferyczne. Umiejętność jazdy skuterem jest mile widziana ale absolutnie nie jest konieczna. Niezbędne natomiast jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Przewodnicy mają duże doświadczenie w jeździe na skuterze i pierwszego dnia pomogą i przeszkolą osoby, które nie miały wcześniej styczności z jazdą skuterem zimowym.  Trasy poprowadzone są tak aby były łatwe i możliwe do przejechania dla każdego. 

BEZPIECZEŃSTWO

Spitsbergen to miejsce gdzie mamy szanse na spotkanie z niedźwiedziem polarnym. Mimo iż z punktu widzenia fotograficznego takie spotkanie jest łakomym kąskiem to musimy pamiętać, że niedźwiedź polarny jest wielkim i groźnym drapieżnikiem, który w odróżnieniu od nas jest „we własnym domu” istnieje  niebezpieczeństwo, że niedźwiedź postanowi nas zaatakować.

Względy bezpieczeństwa stanowią dla nas największy priorytet właśnie dlatego podczas naszych wypraw respektujemy przepisy i nie zakłócamy spokoju dzikiej przyrody. Jeśli nam się poszczęści to spotkamy niedźwiedzia polarnego zachowując odpowiedni, bezpieczny dystans pozwalający na obserwację przez lornetki czy teleobiektywy. Podążanie za niedźwiedziami jest prawnie zabronione na Svalbardzie i podchodzimy do tego BARDZO POWAŻNIE (Act of 15 June 2001 No.79 Relating to the Protection of the Environment in Svalbard).

Wyjazd organizowany jest za zgodą i po uprzednim powiadomieniu Gubernatora Svalbardu a my działamy tam jako legalny touroperator. 

Na Svalbardzie będziemy wyposażeni w najważniejsze środki bezpieczeństwa. Będziemy posiadać broń a wśród przewodników są osoby potrafiące się nią posługiwać. Mamy rakietnice, osobiste nadajniki COSPAS SARSAT. Telefon satelitarny i nadajnik Garmin InReach. Przewodnicy to doświadczone osoby od wielu lat działające w Arktyce. Marcin Dobas jest ratownikiem górskim posiadającym kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na Spitsbergenie po raz pierwszy był w 2007 roku uczestnicząc latem w XXX wyprawie Polskiej Akademii Nauk. Adam Nawrot to doświadczony polarnik działający w rejonach arktycznych od 2005 roku. uczestnik licznych wypraw polarnych z dużym doświadczeniem terenowym.

 

DŁUGOŚĆ DNIA ORAZ GODZINY WSCHODU I ZACHODU SŁOŃCA W LONGYEARBYEN

 

DATA DŁUGOŚĆ DNIA WSCHÓD SŁOŃCA ZACHÓD SŁOŃCA
26.02.2025 dzień trwa 06h:37min 08:52 15:30
27.02.2025   dzień trwa 06h:56 min  08:43 15:39
28.02.2025 dzień trwa 07h:14 min 08:33 15:48
01.03.2025 dzień trwa 07h:32 min 08:24

15:57

02.03.2025 dzień trwa 07h:50 min 08:15 16:06
03.03.2025 dzień trwa 08h:07 min 08:07 16:14
04.03.2025 dzień trwa 08h:24 min 07:58 16:22
05.03.2025 dzień trwa 08h:40 min 07:49 16:30
06.03.2025 dzień trwa 08h:57 min 07:41 16:38

 

ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową w Signal Iduna.

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Spitsbergen na skuterach 2025:

.

Nasi partnerzy: