Polujące bieliki 2024

10-12 maja 2024  – ostatnie miejsce
14-16 czerwca 2024  – brak miejsc
13-15 września 2024  – brak miejsc

TERMIN I:   10-12.05.2024 r.
TERMIN I:   14-16.06.2024 r.
TERMIN III: 13-15.09.2024 r.

CZAS TRWANIA: 3 dni

WIELKOŚĆ GRUPY: 6-7 osób

CENA: 2600 zł

DOPŁATA DO JEDYNKI: 300 PLN

O wyprawie 

Dwa razy do roku – wiosną i jesienią zapraszamy Was nad Zalew Szczeciński na wspólne fotografowanie polujących bielików. Zalew Szczeciński to wyjątkowe miejsce gdzie w okresie lęgowym występuje jedno z największych zagęszczeń bielika w Polsce, a prawdopodobnie nawet w całej Europie. Ptaki te od lat towarzyszą lokalnym rybakom podczas połowów. Łódź rybacka na wodzie to dobra i łatwa okazja do zdobycia pożywienia patki są więc przyzwyczajone do obecności człowieka. 

Rejs łodzią pozwala na wykonanie bardziej dynamicznych i ciekawszych zdjęć bielików od tych jakie można zrobić na lądzie z czatowni. Bieliki polujące na ryby, pikujące do wody, łapiące ofiarę czy unoszące się nad wodą z rybą w szponach – to tylko niektóre z kadrów jakie będziemy chcieli wykonać na wyjeździe. Z doświadczenia wiemy jednak, że nie jest to łatwe zadanie – szczególnie na początku. Akcja zazwyczaj jest bardzo dynamiczna a zrobienie zdjęcia wymaga szybkiego skoordynowania w tym samym czasie kilku elementów. By nikomu nie zabrakło okazji do zrobienia wymarzonego zdjęcia zwiększyliśmy liczbę rejsów fotograficznych z trzech do czterech – łącznie na wodzie spędzimy aż dwanaście godzin. 

Do wyprawy pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 PRZYJAZD UCZESTNIKÓW - WIECZORNY REJS

Przyjazd uczestników do Stepnicy (zakwaterowanie w pokojach możliwe od godziny 15). Spotkanie informacyjne z przewodnikiem. Około 17tej wypłyniemy na 3h rejs na Bieliki.

UWAGA : Dojazd we własnym zakresie.

DZIEŃ 2 PORANNY I WIECZORNY REJS NA BIELIKI
 • śniadanie w restauracji lub na łodzi (w formie pakietów przygotowanych wcześniej przez hotel). Jest to uzależnione od godziny o której wypływamy danego dnia na rejs;
 • poranny rejs fotograficzny na bieliki (około 3 h);
 • powrót do miejsca zakwaterowania, odpoczynek, obiad (we własnym zakresie);
 • rejs fotograficzny na bieliki o zachodzie słońca (około 3 h);
 • powrót do miejsca zakwaterowania
DZIEŃ 3 PORANNY REJS NA BIELIKI. ZAKOŃCZENIE IMPREZY
 • śniadanie w restauracji lub na łodzi (w formie pakietów przygotowanych wcześniej przez hotel). Jest to uzależnione od godziny o której wypływamy danego dnia;
 • poranny rejs fotograficzny na bieliki (około 3 h);
 • powrót do miejsca zakwaterowania;
 • wykwaterowanie i zakończenie imprezy.
Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

Stepnica

 Cena zawiera

TRANSPORT:

  4 x około 3 godzinny rejs na bielik wyczarterowaną łodzią

 ZAKWATEROWANIE:

 2 x noclegi  w pokojach dwuosobowych (istnieje możliwość zakwaterowania w pokoju jednoosobowym za dodatkową dopłatą 300 zł po wcześniejszym potwierdzeniu dostępności miejsca przez organizatora).

 WYŻYWIENIE:

 • 2 x śniadania

 DODATKOWE:

 • opiekę Marcina Dobasa fotografa National Geographic Polska lub Łukasza Bożyckiego jako instruktora fotografii;
 • paliwo do łodzi ;
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu firmy  Olympus (konieczna wcześniejsza rezerwacja);
 • ubezpieczenie NNW
 • obowiązkową składkę na TFG i  TFP
 • podatek

 Cena nie zawiera

 • wyżywienia poza wymienionym (w okolicy są 2-3 lokale w których można zjeść pozostałe posiłki);
 • dojazdu na miejsce. Dojeżdżamy z różnych zakątków Polski we własnym zakresie. Na miejsce można przyjechać własnym samochodem lub dolecieć do Szczecina samolotem (z Krakowa lub lotniska Warszawa-Modlin lata bezpośrednio do Ryanair; z lotniska Okęcie lata LOT);
 • wydatków osobistych

Dodatkowe informacje:

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU

dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii (Marcin poprowadzi wyjazd w terminie 14-16.06.2024 r.)

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

 

 

dobas2

Łukasz Bożycki

instruktor fotografii  (Łukasz poprowadzi wyjazd w terminie 13-15.09.24 r.)

Łukasz Bożycki (ur. 1985) – doktor nauk biologicznych, fotograf, dziennikarz, autor programów przyrodniczych, scenarzysta. Dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (praca pt. „ Żabowisko” została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography). W 2014 roku odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge. W 2015 roku finalista Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. W 2017 roku zwycięzca w kategorii ptaki w konkursie Asferico. Przewodnik Jej Cesarskiej Wysokości, Księżnej Takamado podczas wizyty w Polsce. Współautor książki „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować. Rodzina, edukacja, biznes”, wyd. PWN, Warszawa 2015 r., która otrzymała nagrodę Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną 2015 roku. Redaktor prowadzący cotygodniową, popularnonaukową audycję radiową w RDC Polskie Radio, pt. „Animalista”. Autor, prowadzący i scenarzysta serialu dokumentalnego w TVP1 pt. ”Przyrodnik na Tropie. Współprowadzący popularnonaukowy, przyrodniczy cykl w programie Dzień Dobry TVN. Laureat grantów naukowych: Narodowe Centrum Nauki (2017-2018) oraz stypendiów artystycznych: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy (2014) a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Ambasador i influencer marek: Olympus, Eizo, Wacom, Peak Design, 3 Legged Thing, SanDisk, WD Western Digital.

 

ZAKWATEROWANIE I DOJAZD NA MIEJSCE

ZAKWATEROWANIE: mały, przytulny hotel Tawerna Panorama zlokalizowany jest przy samej plaży w Stepnicy. Pokoje dwuosobowe. Możliwość zakwaterowania w pokoju jednoosobowym za dodatkową opłatą (+300 zł) po wcześniejszym potwierdzeniu dostępności miejsca.

DOJAZD: uczestnicy dojeżdżają do Stepnicy we własnym zakresie. Oprócz samochodu można rozważyć również podróż pociągiem lub samolotem.  Stepnica położona jest ok. 33 km od lotniska Szczecin-Goleniów. Z Krakowa i lotniska Warszawa-Modlin do Szczecina można dolecieć na miejsce w ciągu ok. 1h liniami Ryanair . Bilet lotniczy często można kupić w lepszej cenie niż bilet PKP.  Z lotniska w Szczecinie część osób na miejsce dojeżdża Uberem lub wypożycza na miejscu samochód Panek

WYŻYWIENIE

ŚNIADANIE: śniadania w hotelu

OBIAD I KOLACJA: we własnym zakresie. W okolicy jest kilka restauracji. Istnieje również możliwość zamówienia posiłku z karty w hotelu. 

CZY SPOTKANIE BIELIKÓW JEST GWARANTOWANE ?

W przyrodzie nic nie jest gwarantowane ale skuteczność obserwacji utrzymuje się na poziomie 85 – 90%. Jeśli uwzględnimy, że odbywamy 4 rejsy to można przyjąć, że prawie pewnym jest spotkanie z bielikami. Aktywność ptaków uzależniona jest od warunków pogodowych więc są dni w których zdarza się kilkanaście nalotów a są takie gdzie tych nalotów jest mniej. Dlatego właśnie do dyspozycji mamy trzy dni i aż 12 godzin na wodzie aby dać sobie większe szanse i bufor bezpieczeństwa w razie niepogody.  

 

JAK WYGLĄDA FOTOGRAFOWANIE BIELIKÓW?

Fotografujemy z łodzi bieliki chwytające swoją ofiarę. Mamy możliwość fotografowania całego wydarzenia od momentu nalotu poprzez łapanie ryb a na odlatywaniu ze zdobyczą w szponach kończąc. Z doświadczenia wiemy jednak, że nie jest to łatwe zadanie – szczególnie na początku. Akcja zazwyczaj jest bardzo dynamiczna a zrobienie zdjęcia wymaga szybkiego skoordynowania w tym samym czasie kilku elementów.

czym różni się wyprawa fotograficznA od zwykłego wyjazdu turystycznego

Program wyjazdu

Program wyjazdu fotograficznego odbiega od typowych ofert biur podróży. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że program nie jest przeładowany. Na naszych wyprawach fotograficznych nie ma wyścigu od atrakcji do atrakcji, od zabytku do zabytku. Nie ma nieziszczalnej próby zobaczenia w krótkim czasie wszystkiego.  Nie ma, bo i tak się nie da. Nie ma, bo nie chcemy tak podróżować.  Zamiast tego koncentrujemy się na tematach zdjęciowych (np. niedźwiedzie i rosomaki w Finlandii, pelikany i flamingi w Grecji), wybieramy ciekawe zdjęciowo wydarzenia w jakimś kraju (np. festiwal Holi w Indiach), odwiedzamy naszym zdaniem fotograficznie perełki w różnych częściach świata.  Chcemy by nasi klienci bez pośpiechu, we własnym tempie i na swój sposób mogli te miejsca odkryć i poczuć ich atmosferę.  Proponujemy możliwość przeżycia czegoś na co na zwykłym wyjeździe turystycznym po prostu nie ma czasu. Zazwyczaj brak go nawet na robienie zdjęć.

Pora dnia i światło

Dla nas ważne jest nie tylko to co fotografujemy ale i jak to robimy. Dlatego na wyjeździe uwzględniamy światło i porę dnia tak by w najciekawszych miejscach być przy możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych (złota / błękitna godzina). „Polując” na światło wstajemy wcześnie a chodzimy spać późno lub na bieżąco modyfikujemy program dostosowując go do warunków danego dnia. Bywa intensywnie ale sami przekonacie się, że nic nie zastąpi magicznego światła o wschodzi i zachodzie  słońca.

Mała grupa

Stawiamy na małą grupę (6 -11 osób).Taka grupa to komfort pracy – nikt nie wchodzi sobie w kadr, łatwiej jest nam się wtopić w tłum. To także więcej czasu jaki prowadzący może poświęcić każdemu z uczestników indywidualnie. Tylko przy małej grupie można mówić o prawdziwym wyjeździe fotograficznym. W naszym odczuciu nie da się fotografować grupą trzydziestu osób gdy wszyscy wchodzą sobie w kadr.

 

Doświadczony instruktor fotografii / przewodnik

 • Instruktorem fotografii na wyjeździe będzie Marcin Dobas fotograf National Geographic Polska. Więcej o Marcinie możesz przeczytać tutaj
 • autorskie warsztaty z zakresu fotografii dające uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy,
 • mini wykłady o obserwowanych zwierzętach ich zachowaniu itp itd.
ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową AXA.

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz po prawej stronie.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Polujące bieliki 2024

*

Galeria:

Nasi partnerzy: