Niedźwiedzie i Rosomaki

Finlandia 2022

wrzesień 2022 – szczegóły wkrótce

Niedźwiedzie i Rosomaki

Finlandia 2022

wrzesień 2022 – szczegóły wkrótce

 

Niedźwiedzie i Rosomaki

Finlandia 2022

wrzesień 2022 – szczegóły wkrótce

 

 TERMIN : szczegóły wkrótce

CZAS TRWANIA: 5 lub 6 dni (zależy od połączenia lotniczego)

WIELKOŚĆ GRUPY: 7-10 osób

CENA : szczegóły wkrótce

CENA : szczegóły wkrótce

RATA I : 2400 PLN płatna przy zgłoszeniu

O wyprawie

Jest kilka miejsc w Europie, gdzie można być prawie pewnym spotkania z niedźwiedziem brunatnym. Jest kilka miejsc, gdzie można to zrobić w sposób bezpieczny, prawie pewny i bez potrzeby wielomiesięcznych przygotowań. Jedno z najbardziej znanych miejsc to Finlandia. Zdjęcia znane z publikacji w takich magazynach jak GEO, National Geographic, Terre Sauvage, czy BBC Wildlife, na których widać dzikie niedźwiedzie brunatne były wykonane właśnie tam – w fińskiej tajdze. Jako, że miejsce położone jest już daleko na północy gdzie dzień jest długi a las przerzedzony panują tam dobre warunki oświetleniowe. Dookoła czatowni są jeziorka, mniejsze i większe sadzawki tworzące różnorodne i ciekawe tło fotograficzne. 

Fotografowanie niedźwiedzi prowadzimy z czatowni do której wchodzimy po południu a wychodzimy dopiero rano. Dzięki temu, że spędzamy tam całą noc nie płoszymy zwierząt i mamy możliwość ich fotografowania przy złotej godzinie. Należy pamiętać, że latem na tej szerokości geograficznej pojęcie “nocy” jest dość względne. Przykładowo w czerwcu zachód słońca wypada około 23:30, wschód słońca około 2 nad ranem a złota godzina przypada między 2 – 4 rano i około  21:30 do 23:30.

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 - PRZELOT Z WARSZAWY DO KAJAANI

Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku w Warszawie. Wspólny przelot do Finlandii. Transfer z lotniska na miejsce zakwaterowania (ok. 1,5-2h), zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

UWAGA : wspólny przelot z przewodnikiem z Warszawy do Kajaani dotyczy osób, które zdecydowały się na pomoc biura przy zakupie biletu lotniczego (lecą tak samo jak przewodnik). Z osobami które zdecydowały się na samodzielny przelot spotkanie nastąpi na lotnisku w Kajaani o konkretnej godzinie  (szczegóły zostaną przesłane mailem).

DZIEŃ 2 - FOTOGRAFOWANIE NIEDŹWIEDZI I ROSOMAKÓW

Śniadaniewyprawa na niedźwiedzie, czas wolny na poznanie okolicy, przygotowanie sprzętu, odprawa i posiłek. Wieczorem wyjście do czatowni, gdzie spędzimy cała noc (należy pamiętać, że słowo noc jest bardziej umowne ponieważ słońce większość czasu będzie ponad horyzontem).

DZIEŃ 3 i 4 - FOTOGRAFOWANIE NIEDŹWIEDZI I ROSOMAKÓW

Pniedzwiedzieowrót z czatowni, śniadanie. Po śniadaniu czas wolny (możliwy dostęp do fińskiej sauny, wypożyczenie łodzi lub wędkowanie). Dobrym rozwiązaniem jest drzemka w ciągu dnia, aby zebrać siły na kolejną noc w czatowni. Po obiedzie podzielimy miejsca w czatowniach w zależności od preferencji fotografów i znów wyruszymy na nocne fotografowanie niedźwiedzi, wilków i rosomaków.

DZIEŃ 5 - PRZELOT DO HELSINEK. NOCLEG W HELSINKACH

Powrót z czatowni na śniadanie. fotowyprawa niedzwiedzie Po śniadaniu trochę czasu wolnego na odpoczynek. Około południa wykwaterowanie, obiad, a po obiedzie transfer na lotnisko w Kajaani. Pod wieczór przelot do Helsinek. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Kolacja w hotelu we własnym zakresie. 

DZIEŃ 6 - POWRÓT DO POLSKI

Wczesne śniadanie, transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski.

Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

FInlandia - Niedźwiedzie i Rosomaki

Do wyprawy pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

 

Cena obejmuje:

Cena nie obejmuje:

icon-10

TRANSPORT:

 • transfer z lotniska w Kajaani i z powrotem
 • transfer w Helsinkach z lotniska do hotelu i z powrotem
 • biletu lotniczego (bilet można kupić we własnym zakresie lub nasze biuro może zrobić to za Ciebie. Zapisując się na wyjazd wybierz opcję która najbardziej Ci odpowiada. Cena biletu Warszawa-Kajaani to ok. 2000zł )
 • wydatków osobistych
 • wyżywienia poza wymienionym
icon-07

ZAKWATEROWANIE:

 • 4 x nocleg na terenie ośrodka w którym będziemy fotografować niedźwiedzie
 • 1 x nocleg w Helsinkach w hotelu położonym niedaleko lotniska
icon-08

WYŻYWIENIE

 • 5 x śniadanie (27-31.07)
 • 4 x obiad (27-30.07)
 • 1 x kolacja (26.07). 
 • 3 x suchy prowiant do czatowni
icon-09

DODATKOWE:

 • 3 x całonocne wejścia do komfortowych dwuosobowych czatowni
 • opiekę Marcina Dobasa fotografa National Geographic jako instruktora fotografii
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP
 • dla chętnych możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu fotograficznego firmy Olympus (konieczna wcześniejsza rezerwacja)
 • bezpłatny dostęp do sauny, możliwość wypożyczenia łódki
 • obowiązkową składkę na TFG i TFP
 • podatek

 

Dodatkowe informacje

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU
dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”.

BILET LOTNICZY - OPCJE

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów, podczas zapisu na wyjazd do wyboru są dwie opcje jeżeli chodzi o bilet lotniczy:

1) Z BILETEM. Jeżeli nie chcesz się niczym martwić, my zarezerwujemy bilet dla Ciebie. Wybierz tylko odpowiednią opcję w formularzu zgłoszeniowym zapisując się na wyjazd. Szczegóły przelotu i dokładną cenę poznasz gdy grupa zostanie potwierdzona. Wtedy skontaktujemy się z Tobą w sprawie zakupu biletu. Wybór tej opcji zapewni Ci opiekę naszego przewodnika podczas lotu z Warszawy do Kajaani.

2) BEZ BILETU LOTNICZEGO. Jeżeli jesteś doświadczonym turystą, sam świetnie radzisz sobie z kupnem biletu, nie straszne Ci są międzylądowania i przesiadki, wolisz mieć pełną swobodę jeżeli chodzi o wybór linii lotniczych, miejsce wylotu/ powrotu, liczbę przesiadek, klasę biletu lotniczego – ta opcja jest dla Ciebie.

WAŻNE! Nie kupuj biletu lotniczego od razu po podpisaniu umowy! Poczekaj na informację z biura, że grupa jest potwierdzona a wyjazd na pewno dojdzie do skutku. Prześlemy Ci wówczas informację o godzinie spotkania na lotnisku w Kajaani. 

zakwaterowanie

Mieszkamy w środku lasu z dala od sklepów czy centrów handlowych.  Zakwaterowani jesteśmy w pokojach dwuosobowych o standardzie turystycznym z podstawowym wyposażeniem. Pokoje są skromnie wyposażone ale czyste i schludne.

Podczas lotu powrotnego do Polski nocujemy w  Helsinkach w hotelu położonym niedaleko lotniska.

Zakwaterowanie jednoosobowe i jednoosobowy pobyt w czatowni jest możliwy za dodatkową opłatą ok. 250 euro (cena na 2021 rok) w zależności od dostępności miejsc. Szczególnie w przypadku czatowni taka możliwość jest mocno ograniczona. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

POZIOM TRUDNOŚCI
Poziom umiejętności fotograficznych
Wyjazd przeznaczony jest dla wszystkich. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia. Niewątpliwie jednak podstawowa wiedza fotograficzna pozwala najefektywniej skorzystać z wyjazdu. Dobrze jeżeli osoby początkujące na kilka dni przed wyjazdem poświęcą trochę czasu na zaznajomienie się z podstawami fotografii oraz obsługą swojego aparatu. Mogą to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jedno lub dwudniowych intensywnych warsztatów, które przybliżą im tę wiedzę. Podczas wyjazdu przewidziane są zajęcia teoretyczne z podstaw fotografowania. Przybliżą one początkującym uczestnikom kluczowe zagadnienia. Przez cały wyjazd do dyspozycji jest prowadzący, który wyjaśnia, pomaga, doradza i odpowiada na pytania służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kondycja fizyczna
Wycieczki podczas wjazdu nie są szczególnie trudne ani wymagająceace. Wystarczające jest ogólnie dobre zdrowie i przeciętna kondycja fizyczna.

ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową Signal Iduna.

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Niedźwiedzie i Rosomaki

*

Nasi partnerzy: