Grenlandia 2024

Bliskie spotkania z wielorybami
PROMOCJA: 600 ZŁ TANIEJ PRZY ZGŁOSZENIU DO 19.06.24

Grenlandia 2024

Olbrzymie góry lodowe zatoki Disko
PROMOCJA: 600 ZŁ TANIEJ PRZY ZGŁOSZENIU DO 19.06.24

Grenlandia 2024

Rejsy pomiędzy górami lodowymi o złotej godzinie

PROMOCJA: 600 ZŁ TANIEJ PRZY ZGŁOSZENIU DO 19.06.24

Grenlandia 2024

Piesze wycieczki i spotkania z wołami piżmowymi, reniferami i lisami polarnymi
PROMOCJA: 600 ZŁ TANIEJ PRZY ZGŁOSZENIU DO 19.06.24

Grenlandia 2024

Wrzesień – idealny czas na obserwacje zórz polarnych 

PROMOCJA: 600 ZŁ TANIEJ PRZY ZGŁOSZENIU DO 19.06.24

Grenlandia 2024

Jesienne kolory tundry

PROMOCJA: 600 ZŁ TANIEJ PRZY ZGŁOSZENIU DO 19.06.24

TERMIN: 6-15.09.2024 r.

CZAS TRWANIA: 10 dni

WIELKOŚĆ GRUPY: 9-10 osób

CENA: 5600 PLN i 3900 EUR  5000 PLN i 3900 EUR tylko do 19.06.2024

DOPŁATA DO JEDYNKI: 3200 PLN (po wcześniejszym potwierdzeniu dostępności miejsca)

PŁATNOŚCI ZA WYJAZD:
PRZY ZGŁOSZENIU:  
3000 zł
6.06.2024: 1000 zł i 1950 euro
6.08.2024  1000 zł i 1950 euro 

O wyprawie

Stare podróżnicze powiedzenie głosi: „Kiedy zobaczyłeś już cały świat jest jeszcze Grenlandia”. Grenlandia to największa wyspa na świecie i prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych na Ziemi. Wybrana przez Lonely Planet jako jedna z 10 najlepszych destynacji podróżniczych 2016 roku cieszy się coraz większym powodzeniem pomimo tego, że nie należy do najtańszych kierunków. To właśnie jej dzikość, odmienność widoków przyciąga turystów zmęczonych już tłokiem i hałasem popularnych miejsc i pragnących zakosztować czegoś nowego.

Jesień na Grenlandii to według nas najlepszy fotograficznie moment by tam zawitać. Turystów jest już znacznie mniej, nie trzeba przejmować się kąsającymi owadami, a tundra zmienia się w wielobarwną jesienną mozaikę. Od końca sierpnia do kwietnia Grenlandia to jedno z najlepszych miejsc na świecie gdzie można obserwować zorzę polarną. Latem, gdy słońce nigdy nie zachodzi i nie ma nocy nie uświadczymy tego zjawiska. Będąc jesienią na Grenlandii szanse są bardzo duże i przy odrobinie szczęścia, wieczorem przy bezchmurnym niebie, będziemy mogli sfotografować ten wyjątkowy spektakl świateł.

Grenlandia znana jest przede wszystkim jako jedno z dwóch miejsc na świecie gdzie występuje lądolód. Pływające góry lodowe wielkości Empire State Building to jej znak rozpoznawczy. Rejs statkiem, czy wycieczka kajakiem morskim pośród skąpanych w arktycznym świetle gór lodowych to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Jednak Grenlandia to nie tylko lód! To również jedno z najlepszych miejsc do zasmakowania wyjątkowych krajobrazów i dzikiej przyrody zarówno tej na lądzie jak i w oceanie. Wieloryby, foki, woły piżmowe, renifery, jesienna tundra, lodowce, zorze polarne, kolorowe wioski, Innuici, to tylko niektóre z tematów fotograficznych które będzie można eksplorować na wyjeździe.

Podczas wyjazdu odwiedzimy łącznie trzy miejsca na Grenlandii (Kangerlussuaq, Ilulissat oraz wulkaniczną wyspę Disko) w każdym z nich będziemy nocować. Każde z tych miejsc jest inne i ma swój specyficzny urok i klimat.  

Do wyprawy pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 (6.09.2024 r.) PRZELOT DO KOPENHAGI

Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku w Warszawie na 2h przed odlotem. Wspólny przelot do Kopenhagi i transfer do hotelu położonego niedaleko lotniska.

DZIEŃ 2 KANGERLUSSUAQ. OKO W OKO Z WOŁEM PIŻMOWYM

Po śniadaniu Landmannalaugarprzejazd na lotnisko w Kopenhadze skąd odlecimy na Grenlandię. Przy dobrych warunkach pogodowych już z samolotu będziemy mogli poczuć przedsmak przygody która czeka nas na miejscu. Po 4,5 godzinnym locie dotrzemy do Kangerlussuaq i jeszcze tego samego dnia z przewodnikiem wyruszymy na pierwszy plener zdjęciowy po okolicy. Podczas kilkugodzinnej wędrówki przy odrobinie szczęścia na swojej drodze spotkamy: woły piżmowe, renifery, zające czy dzikie ptaki. Spakujcie więc do torby fotograficznej zarówno obiektywy szerokokątne jak i długoogniskowe! W ciągu dnia lunch zjemy na łonie natury delektując się grenlandzkimi pejzażami. Do  Kangerlussuaq  powrócimy późnym popołudniem. Na zakończenie dnia udamy się do położonej nad jeziorem pobliskiej restauracji. Podczas powitalnej kolacji będzie można spróbować grenlandzkiej kuchni.

DZIEŃ 3 LODOWE PLENERY - WYCIECZKA NA LĄDOLÓD GRENLANDZKI

Są kraje na świecie które słyną Landmannalaugarz największej rafy koralowej czy najbardziej aktywnych wulkanów. Największą atrakcją Grenlandii jest potężny, 14 razy większy od Anglii, lądolód. Po śniadaniu wyruszymy na całodzienną wycieczkę podczas której będziemy mieli okazję podziwiać z bliska pokrywę lodową Grenlandii. Wpierw specjalnie przystosowanym terenowym autobusem przejedziemy w stronę lodowca przez niezwykły krajobraz dzikiej tundry i dolin lodowcowych. Następnie wyruszymy z przewodnikiem na 3 godzinną wędrówkę po lodowcu. Wycieczka nie wymaga specjalnych umiejętności. Wyposażeni przez organizatora w raki i kijki, bez trudu będziemy mogli przemierzać te niezwykłe lodowe plenery. Wędrówka po pokrywie lodowej nie jest trudniejsza niż trekking po pagórkowatym terenie i mogą do niej dołączyć osoby na każdym poziomie doświadczenia. Podczas tej wycieczki będziemy wędrować wśród wzgórz i dolin, aż w końcu znajdziemy się w otoczeniu krystalicznie błękitnych strumieni, rzek, wodospadów i jezior – wszystkie utworzone przez roztopioną wodę z lodu. Z dala od lądu poszukamy malowniczej miejscówki na lunch, który zabierzemy ze sobą. W trakcie wędrówki zapewniamy wodę…prosto z lodowca!
Podczas przejazdu do lodowca i z powrotem oprócz pięknych widoków mamy szansę ponownie na swojej drodze spotkać renifery, woły piżmowe i zające arktyczne. A przy dobrych warunkach pogodowych i plastycznym świetle uchwycić wyjątkowe kadry lądolodu z oddali. Wieczorem na zakończenie dnia udamy się na kolację do lokalnej restauracji.

DZIEŃ 4 PRZELOT Z KANGERLUSSUAQ DO ILULISSAT

Nie zdążymy jeszcze ochłonąć po wczorajszych Landmannalaugarwrażeniach, a już czekają na nas kolejne wyzwania. Dzisiaj rano opuścimy Kangerlussuaq i polecimy nad Zatokę Disko do Ilulissat. To niewielkie miasteczko położone jest nad wpisanym na listę UNESCO, najbardziej znanym lodowym fiordem na świecie. To tutaj niemal z każdego punktu w mieście widać olbrzymie góry lodowe dryfujące wprost do oceanu. Przy dobrej pogodzie już z samolotu będziemy mogli obserwować ten niezwykły widok, który jak magnes przyciąga turystów z całego świata czyniąc z Zatoki Disko najbardziej popularną grenlandzką destynację. Po południu udamy się na spacer po mieście. Zobaczymy jak żyją mieszkańcy trzeciego największego miasta Grenlandii, poznamy jego topografię i najbardziej interesujące obiekty.

DZIEŃ 5 EKSPLORACJA LODOWEGO FIORDU ILULISSAT. REJS NA WIELORYBY
Dzisiejszy dzień zaczniemy od eksploracji Landmannalaugar lodowego fiord Ilulissat. Fiord ten wpisany został na listę UNESCO nie tylko ze względu na spektakularne góry lodowe, które można zobaczyć będąc tam, ale również ze względu na ślady bytności dawnych kultur innuickich sprzed 4,5 tysiąca lat które zachowały się po dziś dzień w osadzie o nazwie Sermermiut. Do osady tej dotrzemy podczas wspólnej wędrówki. Załóżcie więc wygodne buty i spakujcie odpowiednio torby fotograficzne, bo dziś czeka nas ciekawa wędrówka która obfitować będzie w rozmaite tematy fotograficzne. Od architektury, przez ludzi po krajobrazy. Nie zapominajmy też o dwóch nieodzownych elementach tutejszego krajobrazu: górach lodowych i psach zaprzęgowych. Podczas pieszej wędrówki odwiedzimy też groby i ruiny pierwszych osadników a siły zregenerujemy jedząc lunchu w ternie z widokiem na fiord.

Pod wieczórLandmannalaugar wyruszymy na trzygodzinny rejs na wieloryby po Zatoce Disko. Jednymi z częściej obserwowanych waleni w tym rejonie są humbaki. Pomimo gigantycznych rozmiarów (ok.17 metrów długości i 30-45 ton wagi ) są to zwierzęta niezwykle zwinne i zdarza im się wyskakiwać ponad powierzchnię wody. Dzisiaj będziemy mieli szansę na sfotografowanie ich z naprawdę bliska. Oprócz humbaków być może zobaczymy też płetwale karłowate czy finwale. Jako, że wieloryby będziemy obserwować wśród majestatycznych gór lodowych przydać się może zarówno obiektyw długoogniskowy jak i szerokokątny.

DZIEŃ 6 DALSZA EKSPLORACJA OKOLICU LODOWEGO FIORDU ILULISSAT

Dla chętnych plener zdjęciowy Landmannalaugaro wschodzie słońca i powrót na śniadanie. Pozostała część dnia przeznaczona jest do indywidulanej eksploracji wyspy. Jako że część atrakcji na miejscu dostępna jest tylko dla indywidualnych turystów lub osób bardziej zaprawionych w pieszych wędrówkach, my nie mogliśmy umieścić ich w naszym programie. Chcielibyśmy jednak żebyście mieli okazję z nich skorzystać. A możliwości jest wiele: lot widokowy samolotem, wycieczka zodiakami do Rodebay gren. Oqaatsut (jednej z najmniejszych osad), rejs kajakami morskimi o zachodzie słońca, rejs RIBAmi na wieloryby, rejs do lodowca Eqi, piesze wycieczki. Przewodnik pomoże w dokonaniu rezerwacji i podpowie Wam dokładnie gdzie warto się wybrać.

DZIEŃ 7 WYCIECZKA I NOCLEG NA WULKANICZNEJ WYSPIE DISKO (QEQERTARSUAQ)

Dzisiaj rano wyruszymy lokalnymLandmannalaugar statkiem na największą wyspę Grenlandii – Disko (gren .Qeqertarsuaq). Ze względu na swój wulkaniczny charakter wyspa Disko oferuje widoki zupełnie różne od tych które znamy z okolicy Ilulissat. By w pełni odkryć uroki tego miejsca i mieć czas i możliwość zrobienia zdjęć przy najlepszym świetle (zachód słońca, wschód słońca) przenocujemy w jedynym hotelu zlokalizowanym na wyspie. W zależności od preferencji czas na wyspie będzie można spędzić eksplorując osadę lub udając się z przewodnikiem na spacer do Kuannit –  miejsca w którym miliony lat temu wylała się lawa a zastygając utworzyła ciekawe struktury przypominające poukładane ołówki (słupy bazaltowe). Wieczorem, dla chętnych kolacja w restauracji w hotelu.

DZIEŃ 8 POWRÓT DO ILULISSAT. POŻEGNANIE Z ZATOKĄ DISKO.

Po śniadaniu wyruszymy lokalnym statkiem w podróżLandmannalaugar powrotną do Ilulissat. Będzie to nasz ostatni dzień w Ilulissat i ostatni moment na „dorobienie’ brakujących kadrów i sfotografowania miejsc których nie udało nam się wcześniej sfotografować.  Nie zapomnijcie też o pamiątkach dla rodziny i przyjaciół. Kościane tupilaki (złowieszcze figurki o przerażająco powykrzywianych twarzach) czy wyroby z wełny woła piżmowego to tylko niektóre z możliwości.

DZIEŃ 9 WYLOT Z ILULISSAT DO KOPENHAGI

Niestety, nadszedł czas żeby pożegnać się z Zatoką Disko i Grenlandią. Tego dnia odlecimy z Ilulissat do Kopenhagi, gdzie będziemy nocować.  Choć przygoda dobiegła końca, to gwarantujemy że wspomnienia zapisały się nie tylko na kartach pamięci aparatu. A jako, że każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. Często bywa, że pierwsza podróż na Grenlandię staje się początkiem fascynacji tym pięknym krajem i impulsem do tego by powrócić tu kolejny i kolejny raz…być może tylko o innej porze roku i w inne miejsce.

DZIEŃ 10 POWRÓT DO POLSKI
Poranny przelot z Kopenhagi do Warszawy – zakończenie imprezy.
Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

Kopenhaga

Kangerlussuaq Airport

Ilulissat

Wyspa Disko

 Cena zawiera

TRANSPORT:

 • bilet lotniczy Warszawa-Kopenhaga
 • bilet lotniczy Kopenhaga – Kangerlussuaq – Ilulissat – Kopenhaga
 • transfery  z/do lotniska w Kangerlussuaq i Ilulissat w dniu przylotu i odlotu
 • rejs lokalnym statkiem z Ilulissat na wyspę Disko

ZAKWATEROWANIE:

 • 2 x nocleg w Kopenhadze
 • 2 x nocleg w Kangerlussuaq
 • 4 x nocleg w Ilulissat
 • 1 x nocleg na wyspie Disko w hotelu Disko 

WYŻYWIENIE:

 • 2 x śniadanie w Kopenhadze;
 • wyżywienie na pokładzie samolotu z / do Kopenhagi;
 • 2 x śniadanie w Kangerlussuaq;
 • 2 x kolacja w restauracji w Kangerlussuaq;
 • 2 x pakiet lunchowy podczas wycieczek;

WYCIECZKI I REJSY 

 • wycieczka z przewodnikiem na tundrę i woły piżmowe (w tym suchy prowiant);
 • wycieczka do lodowca + spacer po lodowcu 3h (w tym suchy prowiant);
 • wycieczka po lodowym fiordzie Ilulissat (w tym suchy prowiant);
 • jednodniowa wycieczka na wulkaniczną wyspę Disko (grenl. Qeqertarsuaq) – kolumny bazaltowe;
 • rejs na wieloryby o zachodzie słońca;

DODATKOWE:

 • opiekę Marcina Dobasa fotografa National Geographic Polska lub Marcina Jamkowskiego ambasadora Canon jako pilota i instruktora fotografii;
 • profesjonalne doradztwo fotograficzne podczas sesji plenerowych;
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu firmy OM (wymagana wcześniejsza rezerwacja);
 • Ubezpieczenie: KL, NNW, BP;
 • podatek;
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

 Cena nie zawiera

 • wyżywienia poza wymienionym,
 • wydatków osobistych,
 • dodatkowych atrakcji fakultatywnych: np. wycieczka kajakami morskimi, lot widokowy, wycieczka zodiakami do sąsiedniej osady (więcej informacji w  zakładce „DODATKOWE ATRAKCJE”).

Dodatkowe informacje:

bilety lotnicze - ROZKŁAD LOTÓW

06.09.2024    18:50-20:10  Warszawa – Kopenhaga
07.09.2024     
09:00-09:40  Kopenhaga – Kangerlussuaq (nr lotu GL 779)
09.09.2024     12:55-14:15  Kangerlussuaq – Ilulissat
14.09.2024     10:10-20:15  Ilulissat – Kopenhaga ( 1 stop w Kangerlussuaq 50 min)
15.09.2024     12:55-14:15  Kopenhaga – Warszawa  

W cenie tego biletu każdy pasażer może zabrać:

 • 1 x 20 kg bagażu rejestrowanego
 • 1 bagaż podręczny na górnej półce o wymiarach max. 55 x 40 x 23 cm i wadze do 8 kg 
 • 1 niewielka torba 40 x 30 x 15 cm
CZY WRZESIEŃ TO NIE ZA PÓŹNO BY WYBRAĆ SIĘ NA GRENLANDIĘ?

Grenlandia pewnie niejednej osobie kojarzy się z przeraźliwym zimnem i lodem. Nawet osoby które stronią od upałów i najlepiej czują się w niższych temperaturach mogą mieć obawy, czy wrzesień to aby nie za późno na wizytę na Grenlandii i czy nie lepiej pojechać tam w czerwcu lub lipcu gdy temperatury są wyższe? Pamiętamy jak sami wybierając się tam po raz pierwszy zastanawialiśmy się – czy wrzesień to aby nie za późno?

Po 10 latach nie mamy żadnych wątpliwości i z całą pewnością stwierdzamy, że wrzesień to doskonały moment by odwiedzić Grenlandię. Temperatura będzie tylko lekko niższa niż w czerwcu czy lipcu – nie ma więc powodów do obaw. Pogoda za to bardziej stabilna. Wystarczy zerknąć do naszej galerii by zobaczyć zdjęcia zrobione właśnie jesienią. Błękit nieba w zestawieniu z jesienna tundrą pełną czerwieni, zieleni i pomarańczu, to widok który zapiera dech w piersiach, a którego nie uświadczymy będąc na Grenlandii w lipcu czy sierpniu, bo takich kolorów wtedy tam nie ma.
Wrzesień to również idealny moment na zorze polarne. A tu na Grenlandii zorze polarne są wprost spektakularne! Takie jakich tam nie widzieliśmy nigdzie indziej!
By mieć szansę na zobaczenie zorzy polarnej potrzebna jest m.in. ciemna noc i bezchmurne niebo. Pamiętajcie, że na tej szerokości geograficznej słońce nie zachodzi w ogóle prawie do końca lipca. W sierpniu noc co prawda już jest ale jest początkowo dość krótka gdyż słońce chowa się stosunkowo płytko. Z początkiem września wschód słońca mamy około 7 rano a zachód około 22giej. Mamy więc długą noc którą można wykorzystać na obserwację zórz polarnych.
Jest jeszcze jedna istotna zaleta września dla fotografów – światło. Jest to miesiąc w którym światło jest bardziej plastyczne, cienie są dłuższe, a przez większość dnia mamy idealne warunki do zdjęć. 
Jeżeli ktoś z was waha się czy na Grenlandię jechać w lipcu, sierpniu czy we wrześniu. Bez cienia wątpliwości odpowiadamy – pojedź we wrześniu a nie pożałujesz.

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU
dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii  (Marcin poprowadzi wyjazd w terminie 6-15.09.2024 r.)

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

dobas2

Marcin Jamkowski

instruktor fotografii

Z wykształcenia naukowiec. Z zawodu filmowiec, fotograf, dziennikarz. Z zamiłowania wspinacz i płetwonurek. Studiował chemię w Warszawie, a reżyserię filmową i scenariusz na Harvardzie i MIT. Były redaktor naczelny National Geographic Polska, wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, mówca na konferencji TEDx, ambasador marki Canon, autor sześciu książek. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeden z odkrywców skarbu króla Jana Kazimierza na dnie Wisły. Specjalizuje się w tematach wyprawowych, popularno-naukowych i eksploracyjnych.

.

ZAKWATEROWANIE

Podczas wyjazdu nocujemy w następujących miejscach:

 1. Kopenhaga (dni 1,9): jeden z hoteli położony w pobliżu lotniska, pokoje dwuosobowe z łazienkami.
 2. Kangerlussuaq (dni 2,3): Hotel Polar Lodge lub hotel Old Camp. Pokoje dwuosobowe z pościelą i ręcznikiem. Łazienki wspólne na korytarzu.
 3. Ilulissat (dni 4,5,6,8) nocujemy w wynajętym dom z pięknym widokiem z salonu na zatokę Disko i pływające góry lodowe. Dom położony jest blisko sklepów i centrum miasta. Na każdym piętrze są dwa pokoje dwuosobowe, jeden pokój jednoosobowy, salon, kuchnia i łazienka z prysznicem.
 4. Wyspa Disko  gren. Qeqertarsuaq (dzień 7) – nocleg w Hotelu Disko jest to jedyny hotel na wyspie. Położony w sumie w sześciu różnych budynkach zlokalizowanych blisko siebie: Dora, Levi, Linda and Panorama, Nilak (restauracja) i Disko Hotel (główny budynek z czasów kolonialnych).  

Zaplecze kuchenne: w Kangerlussuaq i Ilulissat do dyspozycji mamy w pełni wyposażoną kuchnie w której samodzielnie można przygotowywać sobie posiłki

Dopłata do pokoju 1 osobowego: 3200 PLN (po potwierdzeniu dostępności miejsca z biurem podróży)

WYŻYWIENIE
 • posiłki i napoje na pokładzie samolotu lecącego z Kopenhagi do Kangerlussuaq
 • Kopenhaga – śniadanie w hotelu 
 • Kangerlussuaq – przez dwa dni pobytu w Kangerlussuaq zapewnione jest pełne wyżywienie: śniadania, suchy prowiant podczas wycieczek, kolacja w restuaracji Roklubben
 • Ilulissat – posiłki we własnym zakresie. W miejscu noclegowym jest kuchnia z pełnym wyposażeniem, w pobliżu sklep spożywczy, także samodzielnie można przygotować sobie śniadanie i kolacje. Jeżeli ktoś woli to w Ilulissat są też restauracje:
  –  w położonym niedaleko hotelu Best Western Roof Top jest restauracja.  Menu w DKK można zobaczyć tutaj
  Inuit Cafe
  – resstauracja w hotelu Hvilde Falk
 • Wyspa Disko  gren. Qeqertarsuaq – śniadanie w hotelu. Możliwość zjedzenia kolacji w restauracji Nilak w hotelu Disko (koszt to ok. 50 euro). Na wyspie nie ma zbyt wielu innych możliwości zjedzenia posiłku w innym miejscu niż restauracja hotelowa. 
DODATKOWE ATRAKCJE

Część ciekawych atrakcji możliwych do zrealizowania na miejscu przeznaczona jest dla niewielkich grup (maksymalnie do 6 osób), turystów zaprawionych w pieszych wędrówkach bądź osób które nie boją się wody (kajaki morskie, zodiaki). Z tego powodu nie mogliśmy włączyć ich do programu. Osoby zainteresowane w wolnym czasie będą miały możliwość dodatkowo skorzystać z takich wycieczek. Do wyboru m.in:

 • lot widokowy samolotem nad zatoką Disko.  
 • wycieczka zodiakami do Rodebay w języku grenlandzkim Oqaatsut (jednej z najmniejszych osad). 
 • rejs kajakami morskimi o zachodzie słońca. 
 • rejs RIBAmi na wieloryby
 • rejs do lodowca Eqi

Szczegóły dotyczące poszczególnych atrakcji na miejscu pomoże ustalić i zarezerwować przewodnik w zależności.

JAKIEJ POGODY MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ NA GRENLANDII

Na Grenlandii jest ogromna różnica między porami roku. Miesiące czerwiec-lipiec-sierpień-początek września to czas lata na Grenlandii i najlepszy okres na wędrówki w terenie. Pogoda jest wtedy dość stabilna a temperatury najwyższe. Rejony południowej i zachodniej Grenlandii leżące nad brzegiem morza  (tam gdzie się wybieramy) to zdecydowanie najcieplejsze miejsca na wyspie –  szczególnie Kangerlussuaq gdzie w lipcu temperatury potrafią osiągać nawet i ok. 30 stopni.  W miesiącu wrześniu temperatury już spadają przypominając temperatury wczesną wiosnę w Polsce między 4-10st. C. Pomimo tego, że temperatury nie są już tak wysokie, wrzesień pod wieloma względami jest jednym z najlepszych momentów by zawitać na Grenlandii. Turystów jest już znacznie mniej, nie trzeba przejmować się kąsającymi owadami. Z punktu widzenia fotografów Grenlandia od września do kwietnia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie gdzie można zobaczyć zorzę polarną.  Jest to też czas gdy tundra powoli zaczyna nabierać jesiennych kolorów i zmienia się w wielobarwną roślinną mozaikę.

JAKIE UBRANIA ZABRAĆ ?

Najlepiej zabrać: bieliznę termoaktywną, polar lub softshell. Warto zabrać czapkę i rękawiczki. Nawet gdy nie będzie zimno należy pamiętać, że spędzamy dużo czasu w plenerze. Obowiązkowym wyposażeniem jest kurtka chroniąca nas od deszczu i wiatru może to być Gore-tex, Paclite, czy nawet zwykły ortalion. Nawet w ciepły dzień wiatr potrafi wychłodzić nasz organizm. Ważne, żeby była nieprzemakalna i zapewniała ochronę w wietrzne dni. Ubiór puchowy nie jest niezbędny, bo nie doświadczymy aż takich mrozów. Natomiast jeśli ktoś jest „zmarzluchem” warto rozważyć puchowy docieplacz czy kamizelkę. Buty muszą być wygodne, przystosowane do warunków terenowych, wodoszczelne, najlepiej za kostkę.

Na około miesiąc przed wyjazdem uczestnicy dostaną szczegółowe informacje co zabrać i jak spakować się na wyjazd.

CZY WYMAGANA JEST DOBRA KONDYCJA FIZYCZNA ?

Wystarczające jest ogólnie dobre zdrowie i przeciętna kondycja fizyczna pozwalająca na kilkugodzinne wędrówki. Wycieczki podczas wyjazdu mają przeważnie formę spaceru. Trasy w większości poprowadzone są łatwymi szlakami. Jedynie wędrówka w okolicach Kangerlussuaq w poszukiwaniu wołów piżmowych czy wycieczka po lodowcu może być bardziej wymagająca od uczestników jeśli chodzi o czas trwania i kondycję.

Jeżeli ktoś z Was zastanawia się czy podoła fizycznie chcieliśmy uspokoić, że nie ma się czego bać. Do tej pory na wyjeździe mieliśmy uczestników między 15 a 80 lat i wszyscy dali radę. Program skonstruowany jest tak, że daje możliwość dużej elastyczności, swobody i dopasowania do indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

CZY BĘDZIEMY MIEĆ DOSTĘP DO INTERNETU ?

W miejscach w których będziemy nocować w Kangerlussuaq, Ilulissat, wyspa Disko (Qeqertarsuaq) jest bezpłatny dostęp do Wi-Fi. 
Korzystanie z telefonu komórkowego do wykonywania i odbierania połączeń, wysyłania smsów i korzystania z transmisji danych jest dość kosztowne. Warto przed wyjazdem skontaktować się z operatorem i sprawdzić cennik połączeń.
Można rozważyć zaopatrzenie się w e-sim – jeśli Wasz telefon wspiera takie rozwiązanie. Ewentualnie można kupić lokalną kartę SIM na miejscu. 

czym różni się wyprawa fotograficzna od zwykłego wyjazdu turystycznego

Program wyjazdu

Program wyjazdu fotograficznego odbiega od typowych ofert biur podróży. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że program nie jest przeładowany. Na naszych wyprawach fotograficznych nie ma wyścigu od atrakcji do atrakcji, od zabytku do zabytku. Nie ma nieziszczalnej próby zobaczenia w krótkim czasie wszystkiego.  Nie ma, bo i tak się nie da. Nie ma, bo nie chcemy tak podróżować.  Zamiast tego koncentrujemy się na tematach zdjęciowych (np. niedźwiedzie i rosomaki w Finlandii, pelikany i flamingi w Grecji), wybieramy ciekawe zdjęciowo wydarzenia w jakimś kraju (np. festiwal Holi w Indiach), odwiedzamy naszym zdaniem fotograficznie perełki w różnych częściach świata.  Chcemy żebyście bez pośpiechu, we własnym tempie i na swój sposób mogli te miejsca odkryć i poczuć ich atmosferę.  Proponujemy możliwość przeżycia czegoś na co na zwykłym wyjeździe turystycznym po prostu nie ma czasu. Zazwyczaj brak go nawet na robienie zdjęć.

Pora dnia i światło

Dla nas ważne jest nie tylko to co fotografujemy ale i jak to robimy. Dlatego na wyjeździe uwzględniamy światło i porę dnia tak by w najciekawszych miejscach być przy możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych (złota / błękitna godzina). „Polując” na światło wstajemy wcześnie a chodzimy spać późno lub na bieżąco modyfikujemy program dostosowując go do warunków danego dnia. Bywa intensywnie ale sami przekonacie się, że nic nie zastąpi magicznego światła o wschodzi i zachodzie  słońca.

Mała grupa

Stawiamy na małą grupę (6 -14 osób).Taka grupa to komfort pracy – nikt nie wchodzi sobie w kadr, łatwiej jest nam się wtopić w tłum. To także więcej czasu jaki prowadzący może poświęcić każdemu z uczestników indywidualnie. Tylko przy małej grupie można mówić o prawdziwym wyjeździe fotograficznym. W naszym odczuciu nie da się fotografować grupą trzydziestu osób gdy wszyscy wchodzą sobie w kadr.

Doświadczony instruktor fotografii / przewodnik

 • Instruktorzy fotografii prowadzący wyjazdy to osoby z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem fotograficznym i podróżniczym bardzo często wyspecjalizowani w konkretnej dziedzinie fotografii (podróżnicza, krajobrazowa, patków, podwodna, ludzi). 
 • na wyjeździe oferujemy Ci autorskie warsztaty z zakresu fotografii dające uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy,
 • mini wykłady o obserwowanych zwierzętach ich zachowaniu itp itd.
ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową w Signal Iduna.

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz po prawej stronie.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Grenlandia 2024:

*