Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

10-18.06.2022 r. – 1 MIEJSCE WOLNE (dwie grupy po 7 osób. Przewodnicy M. Dobas i Ł. Bożycki)
24.06-2.07.2022 r.2 MIEJSCA WOLNE

Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

10-18.06.2022 r. – 1 MIEJSCE WOLNE (dwie grupy po 7 osób. Przewodnicy M. Dobas i Ł. Bożycki)
24.06-2.07.2022 r. 2  MIEJSCA WOLNE

Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

10-18.06.2022 r. – 1 MIEJSCE WOLNE (dwie grupy po 7 osób. Przewodnicy M. Dobas i Ł. Bożycki)
24.06-2.07.2022 r.2 MIEJSCA WOLNE

Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

10-18.06.2022 r. – 1 MIEJSCE WOLNE (dwie grupy po 7 osób. Przewodnicy M. Dobas i Ł. Bożycki)
24.06-2.07.2022 r. 2 MIEJSCA WOLNE

GRUPA I i II : 10-18.06.2022
(przewodnicy M. Dobas i Łukasz Bożycki)
GRUPA III: 24.06-2.07.2022
(przewodnik Łukasz Bożycki)

CZAS TRWANIA : 9 dni

WIELKOŚĆ GRUPY: 7 -14 osób

CENA : 3300 zł i 1700 euro (+przelot)

PŁATNOŚCI:

RATA I: 500 euro (płatna przy zgłoszeniu)
RATA IIpozostała kwota płatna na 30 dni przed wyjazdem

DOPŁATA DO JEDYNKI:  1200 PLN

O wyprawie

Wyprawa ma charakter fotograficzny a jej tematem przewodnim jest obserwacja i fotografia dzikich ptaków i ssaków żyjących na terenie Delty Dunaju, we wschodniej Rumunii, niedaleko granicy z Ukrainą.

Ten podmokły teren stał się jednym z najdzikszych, najlepiej chronionych i jednocześnie najmniej znanych obszarów dzikiej przyrody na całym kontynencie. A nie da się ukryć, że jest to miejsce wyjątkowe. Delta Dunaju to trzeci największy ekosystem na świecie po Wielkiej Rafie Koralowej i Wyspach Galapagos i prawdziwa  przyrodnicza perła, która dzięki swojej różnorodności oraz bogactwu flory i fauny wpisana została w 1991 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. 

Obecnie zamieszkuje ją około 300 gatunków ptaków nie tylko z Europy ale także z Afryki, Azji, Arktyki (z czego ponad 230 odnotowano na terenie rezerwatu w którym będziemy mieszkać). Oprócz ptaków są też: ssaki (m.in. szakale złociste, żbiki, jenoty azjatyckie, borsuki), liczne płazy, gady, owady i wiele innych.  Nie bez powodu rejon ten określany jest czasem mianem Amazonii Europy.  

Do naszej dyspozycji na wyjeździe jest około trzydziestu czatowni porozrzucanych po terenie całego rezerwatu. Każda z czatowni jest inna. Mamy do dyspozycji ukrycia na żołny i kraski, na szakale złociste i bieliki, na zimorodki, pójdźkę, płomykówkę czy na ptaki wodne. Jest też czatownia nocna ze sztucznym oświetleniem. Na wyjeździe nie zabraknie też wycieczek przyrodniczych i rejsów które pozwolą nam na zrobienie zdjęć z łodzi czy z podchodu. 

Program wyjazdu:

DZIEŃ 1 PRZELOT DO BUKARESZTU

Spotkanie z przewodnikiem i instruktorem fotografii Łukaszem Bożyckim na lotnisku w Warszawie. Wspólny przelot do Bukaresztu – stolicy Rumunii. Zakwaterowanie w hotelu.

UWAGA : wspólny przelot z Warszawy do Bukaresztu dotyczy osób, które zdecydowały się na pomoc biura przy zakupie biletu lotniczego. Z osobami które zdecydowały się na samodzielny przelot do Bukaresztu spotkanie nastąpi na lotnisku w Bukareszcie lub w umówionym hotelu na miejscu  (szczegóły zostaną przesłane mailem).

DZIEŃ 2 PRZEJAZD DO DELTY DUNAJU

Po śniadaniu transfer z Bukaresztu do rezerwatu położonego w delcie Dunaju (wpierw czterogodzinny przejazd busem, a następnie około dwugodzinny rejs łódką przez malownicze wioski, zalane lasy i rozlewiska będące domem dla tysięcy ptaków). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w przytulnym ośrodku położonym w samym sercu rezerwatu, w przestronnych pokojach z prywatną łazienką. Po kolacji spotkanie informacyjne. 

DNI 3-7 FOTOGRAFOWANIE DZIKIEJ PRZYRODY

Pięć kolejnych dni to czas po brzegi wypełniony rozmaitymi możliwościowymi fotograficznymi. Na obszarze 1000 ha do dyspozycji mamy 30 czatowni, dobrze oznaczone szlaki po których możemy samodzielnie poruszać się cichymi pojazdami elektrycznym. W cenie jest także fotograficzny rejs czy wycieczka na step.

Delta Dunaju to prawdziwa  przyrodnicza perła która dzięki swojej różnorodności oraz bogactwu flory i fauny wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. Obecnie zamieszkuje ją ok. 300 gatunków ptaków nie tylko z Europy, ale także z Afryki, Azji, Arktyki (z czego ponad 230 odnotowano na terenie rezerwatu w którym będziemy mieszkać). Oprócz ptaków są też: ssaki (m.in. szakale złociste, żbiki, jenoty azjatyckie, borsuki), liczne płazy, gady, owady i wiele wiele innych.  Nie bez powodu rejon ten określany jest czasem mianem Amazonii Europy. 

Każdy dzień to poranna i wieczorna sesja fotograficzna. W ciągu dnia mamy czas na odpoczynek, ale jeżeli ktoś odczuwa niedosyt można również w środku dnia wybrać się w teren z aparatem. Każda z 30 czatowni ukierunkowana jest na konkretny gatunek. Sami więc decydujemy o tym, co jest nam szczególnie bliskie i na czym chcemy się skoncentrować. Część z luksusowych czatowni wyposażona jest w duże weneckie lustra pozwalające na dyskretną obserwację. Są też czatownie: pływające, z poidełkami, a nawet czatownia nocna ze zewnętrznym oświetleniem sterowanym od środka.  Tak duży wybór to prawdziwe fotograficzne wyzwanie pozwalające na zmierzenie się z szerokim spektrum tematów, perspektyw, warunków oświetleniowych. Tutaj zawsze jest coś nowego do fotografowania!

DZIEŃ 8 POWRÓT DO BUKARESZTU

Po porannej wycieczce i sesji fotograficznej rozpoczniemy podróż powrotną do Bukaresztu. Zakwaterowanie w hotelu w Bukareszcie, kolacja.

DZIEŃ 9 LOT POWROTNY DO POLSKI

Po śniadaniu transfer na lotnisko. Zakończenie imprezy. Lot powrotny do Polski.


Bukareszt

Delta Dunaju

Do wyprawy pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

 

Cena obejmuje:

Cena nie obejmuje:

icon-10

TRANSPORT

 • przejazd minibusem Bukareszt – Tulcea – Bukareszt
 • transfer łodzią motorową do/ z rezerwatu.
 • biletu lotniczego (bilet można kupić we własnym zakresie lub nasze biuro może zrobić to za Ciebie. Zapisując się wybierz opcję która najbardziej Ci odpowiada. Cena biletu ok. 1000 zł )
 • wydatków osobistych
 • wyżywienia poza wymienionym
icon-07

ZAKWATEROWANIE

 • 2 x nocleg w Bukareszcie
 • 6 x nocleg w ośrodku na terenie rezerwatu w przestronnych dwuosobowych pokojach z dużymi łazienkami 
icon-08

WYŻYWIENIE

 • 8 x śniadanie (2 x w Bukareszcie; 6 x w Delcie Dunaju)
 • 5 x obiad w Delcie Dunaju
 • 7 x kolacja (1 x w Bukareszcie – ostatniego dnia; 6 x w Delcie Dunaju)
 • 2 x  prowiant na trasę  z /do Bukaresztu
icon-09

DODATKOWE:

 • możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich 30 czatowni
 • możliwość bezpłatnego korzystania na miejscu z samochodów elektrycznych
 • 3 dodatkowe wycieczki (rejs po Delcie Dunaju, wycieczka na step, rejs po M. Czarnym – w zależności od warunków pogodowych)
 • na miejscu lokalni przewodnicy przyrodniczy (język angielski)
 • opiekę Łukasza Bożyckiego lub Marcin Dobasa jak instruktora fotografii – 
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP
 • dla chętnych możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu fotograficznego firmy Olympus (konieczna wcześniejsza rezerwacja)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • podatek

 

Dodatkowe informacje:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ DELTĘ DUNAJU?

Kiedy po przepłynięciu przez 10 państw potężny Dunaj kończy swój bieg wpadając do Morza Czarnego po raz ostatni pokazuje swoją potęgę.  Niesiony przez nią materiał tworzy olbrzymią deltę powiększając ją każdego roku o 40 metrów. Powierzchnia delty to około 3,5 tyś km²  a o walorach przyrodniczych tego regionu najlepiej świadczy fakt, że obszary objęte ochroną ścisłą stanowią ponad 79 % jej obszaru.

Troska o ten unikatowy fragment naszego kontynentu spowodowała, że teren stał się jednym z najdzikszych i najlepiej chronionych choć mało znanym obszarem dzikiej przyrody na całym kontynencie. Jest to trzeci największy ekosystem na świecie po Wielkiej Rafie Koralowej i Wyspach Galapagos. I to tak blisko nas!

Obszar ten w 1991 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oferuje nam ponad 1200 gatunków roślin, 85 gatunków ryb słodkowodnych i 300 gatunków ptaków. 

Jeśli zatem porównamy niewspółmiernie większy obszar naszego kraju i różnorodność ekosystemów musimy przyznać, że to co oferuje nam Delta Dunaju jest imponujące i warte obejrzenia. Ptaki zamieszkujące Deltę to nie tylko mieszkańcy Europy ale także przybysze z Afryki , Azji a nawet Arktyki. Jest ich tak wiele, że spotkanie z nimi to nie kwestia szczęścia lecz jedynie umiejętność zachowania ciszy i spokoju. O Delcie można mówić długo, ale najlepiej ją po prostu zobaczyć.

 

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU

dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii (Marcin poprowadzi wyjazd w terminie 10-18 czerwca 2022)

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

 

 

dobas2

Łukasz Bożycki

instruktor fotografii  (Łukasz poprowadzi wyjazd w terminie 10-18 czerwca 2022 i 24 czerwca – 2 lipca 2022)

Łukasz Bożycki (ur. 1985) – doktor nauk biologicznych, fotograf, dziennikarz, autor programów przyrodniczych, scenarzysta. Dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (praca pt. „ Żabowisko” została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography). W 2014 roku odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge. W 2015 roku finalista Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. W 2017 roku zwycięzca w kategorii ptaki w konkursie Asferico. Przewodnik Jej Cesarskiej Wysokości, Księżnej Takamado podczas wizyty w Polsce. Współautor książki „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować. Rodzina, edukacja, biznes”, wyd. PWN, Warszawa 2015 r., która otrzymała nagrodę Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną 2015 roku. Redaktor prowadzący cotygodniową, popularnonaukową audycję radiową w RDC Polskie Radio, pt. “Animalista”. Autor, prowadzący i scenarzysta serialu dokumentalnego w TVP1 pt. ”Przyrodnik na Tropie. Współprowadzący popularnonaukowy, przyrodniczy cykl w programie Dzień Dobry TVN. Laureat grantów naukowych: Narodowe Centrum Nauki (2017-2018) oraz stypendiów artystycznych: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy (2014) a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Ambasador i influencer marek: Olympus, Eizo, Wacom, Peak Design, 3 Legged Thing, SanDisk, WD Western Digital.

 

BILET LOTNICZY - OPCJE

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów, podczas zapisu na wyjazd do wyboru są dwie opcje jeżeli chodzi o bilet lotniczy:

1) Z BILETEM. Jeżeli nie chcesz się niczym martwić, my zarezerwujemy bilet dla Ciebie. Wybierz tylko odpowiednią opcję w formularzu zgłoszeniowym zapisując się na wyjazd. Szczegóły przelotu i dokładną cenę poznasz gdy grupa zostanie potwierdzona. Wtedy ktoś z biura skontaktuje się z Tobą w sprawie zakupu biletu. Wybór tej opcji zapewni Ci również opiekę naszego przewodnika Łukasza Bożyckiego podczas lotu z Warszawy do Bukareszt jak i podczas transferu z lotniska do hotelu w Bukareszcie.

2) BEZ BILETU LOTNICZEGO. Jeżeli jesteś doświadczonym turystą, sam świetnie radzisz sobie z kupnem biletu, nie straszne Ci są międzylądowania i przesiadki, wolisz mieć pełną swobodę jeżeli chodzi o miejsce wylotu/ powrotu, liczbę przesiadek, klasę biletu lotniczego, datę wylotu/ powrotu – ta opcja jest dla Ciebie. WAŻNE! Nie kupuj biletu lotniczego od razu po podpisaniu umowy! Poczekaj na informację z biura, że grupa jest potwierdzona a wyjazd na pewno dojdzie do skutku.

Pamiętaj również, że wybierając taką opcję najprawdopodobniej sam będziesz musiał dotrzeć z lotniska do hotelu. Chyba, że godziny Twojego przylotu / odlotu będą pokrywały się z naszymi.

 

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Standard zakwaterowania: będziemy zakwaterowani w samym centrum prywatnego rezerwatu w delcie Dunaju. 
Pokoje: dwuosobowe pokoje z prywatną łazienką.
Dopłata do pokoju 1 osobowego: 1200 PLN
Wyżywienie: W cenie śniadania, obiady i kolacje w rezerwacie oraz śniadanie pierwszego i kolacja dnia ostatniego w hotelu w Bukareszcie.

 

 

CZATOWNIE

Do dyspozycji mamy prawie trzydzieści czatownie. Ten szeroki wybór kryjówek daje każdemu szansę fotografowania wielu tematów w różnym otoczeniu,  środowisku i oświetleniu. Do wyboru mamy pływające czatownie do fotografowania z poziomu wody, czatownie do których przylatują ptaki aby się napić i wykąpać, czatownie na wydmach przeznaczone do fotografowania szakali złocistych i bielików, czatownie na kraski i żołny czy wieże na poziomie koron drzew.
Możemy fotografować na stawach rybnych, trzcinowiskach, słonych stepach, czy w lesie. Popłyniemy również na rejs fotograficzny po Dunaju, jego rozlewiskach i kanałach fotografując gniazdujące tam ptaki

 

p>

 

POZIOM TRUDNOŚCI
Poziom umiejętności fotograficznych Wyjazd przeznaczony jest dla wszystkich. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia. Niewątpliwie jednak podstawowa wiedza fotograficzna pozwala najefektywniej skorzystać z wyjazdu. Dobrze jeżeli osoby początkujące na kilka dni przed wyjazdem poświęcą trochę czasu na zaznajomienie się z podstawami fotografii oraz obsługą swojego aparatu. Mogą to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jedno lub dwudniowych intensywnych warsztatów, które przybliżą im tę wiedzę. Podczas wyjazdu przewidziane są zajęcia teoretyczne z podstaw fotografowania. Przybliżą one początkującym uczestnikom kluczowe zagadnienia. Przez cały wyjazd do dyspozycji jest prowadzący, który wyjaśnia, pomaga, doradza i odpowiada na pytania służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kondycja fizyczna Wycieczki podczas wjazdu nie są szczególnie trudne ani wymagająceace. Wystarczające jest ogólnie dobre zdrowie i przeciętna kondycja fizyczna.

ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową AXA.

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Delta Dunaju 2022:

.

Nasi partnerzy: