Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

TERMIN I : 7-15.06.2024 – ostatnie miejsce
TERMIN II : 14-22.06.2024 – brak miejsc

Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

TERMIN I: 7-15.06.2024 – ostatnie miejsce
TERMIN II: 14-22.06.2024 – brak miejsc

Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

TERMIN I: 7-15.06.2024 – ostatnie miejsce
TERMIN II: 14-22.06.2024 – brak miejsc

Dzika przyroda Delty Dunaju

Europejska Amazonia. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
przyrodniczy cud natury w Rumunii

TERMIN I: 7-15.06.2024 – ostatnie miejsce
TERMIN II: 14-22.06.2024 – brak miejsc

TERMIN I: 7-15.06.2024
TERMIN II: 14-22.06.2024

CZAS TRWANIA: 9 dni

WIELKOŚĆ GRUPY:
7-15.06.2024: 12-14 osób

14-22.06.2024: 6-7 osób

CENA:
TERMIN I : 4900 zł i 1800 eur
TERMIN II : 5500 zł i 1800 eur

RATA I: 1960 PLN (+ opcjonalna dopłata do jedynki)
RATA II: 1470 PLN + 900 EUR (płatna 29.01.2024)
RATA III: 1470 + 900 EUR (płatna 07.05.2024)

W przypadku wyjazdu w terminie 14-22.06.23  Rata I : 2200 PLN
rata II i II 1650 PLN + 900 EUR

DOPŁATA DO JEDYNKI: 1200 PLN

O wyprawie

Wyprawa ma charakter fotograficzny a jej tematem przewodnim jest fotografia dzikich ptaków i ssaków żyjących na terenie Delty Dunaju, we wschodniej Rumunii. Celem wyjazdu nie jest jedynie obserwacja nowego gatunku ptaka widzianego z daleka ale przede wszystkim sfotografowanie go w taki sposób by zdjęcie było jak najlepsze, by nasz obiekt zajmował znaczną część kadru i był jak najlepiej oświetlony. Dlatego w odróżnieniu od większości ofert dostępnych na rynku nie fotografujemy tylko z podchodu lecz w przeważającej mierze korzystamy ze specjalnych czatowni fotograficznych, które zapewniają nam ogromne możliwości.  Do wyboru są czatownie pływające, które pozwalają na fotografowanie z poziomu wody, czatownie, do których ptaki przylatują, aby się napić lub wykąpać, czatownie na wydmach, stworzone specjalnie do fotografowania szakali złocistych i bielików, czatownie na poziomie korony drzew oraz nocne czatownie ze sztucznym oświetleniem zewnętrznym. Dodatkowo korzystamy z maskujących namiotów, które możemy ustawiać w dowolnym miejscu. Tak duży wybór to prawdziwe fotograficzne wyzwanie pozwalające na zmierzenie się z szerokim spektrum perspektyw i tematów o różnych porach dnia i nocy.

Spośród około 300 gatunków ptaków które obecnie zamieszkują Deltę Dunaju nie tylko z Europy, ale także z Afryki, Azji, Arktyki, aż 230 odnotowano na terenie prywatnego rezerwatu w którym będziemy mieszkać. Oprócz ptaków są też: ssaki (m.in. szakale złociste, żbiki, jenoty azjatyckie, borsuki), liczne płazy, gady, owady i wiele innych. Nie bez powodu rejon ten bywa określany mianem Amazonii Europy. 

Ten podmokły teren stał się jednym z najdzikszych, najlepiej chronionych i jednocześnie najmniej znanych obszarów dzikiej przyrody na całym kontynencie. A nie da się ukryć, że jest to miejsce wyjątkowe. Jest to trzeci największy ekosystem na świecie po Wielkiej Rafie Koralowej i Wyspach Galapagos. Delta Dunaju to prawdziwa  przyrodnicza perła która dzięki swojej różnorodności oraz bogactwu flory i fauny wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.

Do wyprawy pozostało

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Program wyjazdu:

DZIEŃ 1 PRZELOT DO BUKARESZTU

Spotkanie z przewodnikiem i instruktorem fotografii Łukaszem Bożyckim na lotnisku w Warszawie. Wspólny przelot do Bukaresztu – stolicy Rumunii. Zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 2 PRZEJAZD DO DELTY DUNAJU

Po śniadaniu transfer z Bukaresztu do rezerwatu położonego w delcie Dunaju (wpierw czterogodzinny przejazd busem, a następnie około dwugodzinny rejs łódką przez malownicze wioski, zalane lasy i rozlewiska będące domem dla tysięcy ptaków). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w przytulnym ośrodku położonym w samym sercu rezerwatu, w przestronnych pokojach z prywatną łazienką. Po kolacji spotkanie informacyjne. 

DNI 3-7 FOTOGRAFOWANIE DZIKIEJ PRZYRODY

Pięć kolejnych dni, to czas po brzegi wypełniony rozmaitymi możliwościami fotograficznymi. Dni w Delcie Dunaju koncentrują się na dwóch głównych sesjach fotograficznych – porannej i popołudniowej. W ciągu dnia jest czas na odpoczynek ale jeżeli ktoś odczuwa niedosyt można do czatowni wybrać się również w środku dnia lub w nocy.

Na obszarze 1000 ha zlokalizowanych jest ok. 30 czatowni. Większość z nich ukierunkowana jest na konkretny gatunek/gatunki dlatego ich dostępność zmienia się w zależności od pory roku i aktywności zwierząt w konkretnym momencie. Koncentrujemy się na tych czatowniach w których dzieje się najwięcej. Codziennie wieczorem podczas odprawy przewodnik z całą grupą ustala plan fotografowania na następny dzień. Tak duży wybór to prawdziwe fotograficzne wyzwanie pozwalające na zmierzenie się z szerokim spektrum tematów, perspektyw, warunków oświetleniowych. Tutaj zawsze jest coś nowego do fotografowania!

Do dyspozycji uczestników są również meleksy którymi można poruszać się po dobrze oznaczonych szlakach. W cenie zaplanowane są dodatkowe wycieczki: rejs po Delcie Dunaju, wycieczka na step i wycieczka po M. Czarnym (ta ostatnia w zależności od warunków pogodowych). 

DZIEŃ 8 POWRÓT DO BUKARESZTU

Po porannej wycieczce i sesji fotograficznej rozpoczniemy podróż powrotną do Bukaresztu. Zakwaterowanie w hotelu w Bukareszcie, kolacja.

DZIEŃ 9 LOT POWROTNY DO POLSKI

Po śniadaniu transfer na lotnisko. Zakończenie imprezy. Lot powrotny do Polski.


Bukareszt

Delta Dunaju

 Cena zawiera

  TRANSPORT:

 • bilet lotniczy Warszawa-Bukareszt (wraz z bagażem rejestrowanym)
 • przejazd minibusem Bukareszt – Tulcea – Bukareszt
 • transfer łodzią motorową do/ z rezerwatu.

ZAKWATEROWANIE:

 • 2 x nocleg w Bukareszcie
 • 6 x nocleg w ośrodku na terenie rezerwatu w przestronnych dwuosobowych pokojach z dużymi łazienkami

WYŻYWIENIE:

 • Bukareszt: 2 * śniadanie,  2 * kolacja 
 • Delta Dunaju: pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje)
 • 2 x  suchy prowiant na trasę  z /do Bukaresztu

DODATKOWE:

 • możliwość bezpłatnego korzystania z czatowni
 • możliwość bezpłatnego korzystania na miejscu z meleksów
 • 3 dodatkowe wycieczki (rejs po Delcie Dunaju, wycieczka na step, rejs po M. Czarnym – w zależności od warunków pogodowych)
 • na miejscu lokalni przewodnicy przyrodniczy (język angielski)
 • opiekę Łukasza Bożyckiego jak instruktora fotografii –
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP
 • dla chętnych możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu fotograficznego firmy Olympus (konieczna wcześniejsza rezerwacja)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • podatek

 Cena nie zawiera

 • wydatków osobistych
 • wyżywienia poza wymienionym

Dodatkowe informacje:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ DELTĘ DUNAJU?

Kiedy po przepłynięciu przez 10 państw potężny Dunaj kończy swój bieg wpadając do Morza Czarnego po raz ostatni pokazuje swoją potęgę.  Niesiony przez nią materiał tworzy olbrzymią deltę powiększając ją każdego roku o 40 metrów. Powierzchnia delty to około 3,5 tyś km²  a o walorach przyrodniczych tego regionu najlepiej świadczy fakt, że obszary objęte ochroną ścisłą stanowią ponad 79 % jej obszaru.

Troska o ten unikatowy fragment naszego kontynentu spowodowała, że teren stał się jednym z najdzikszych i najlepiej chronionych choć mało znanym obszarem dzikiej przyrody na całym kontynencie. Jest to trzeci największy ekosystem na świecie po Wielkiej Rafie Koralowej i Wyspach Galapagos. I to tak blisko nas!

Obszar ten w 1991 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oferuje nam ponad 1200 gatunków roślin, 85 gatunków ryb słodkowodnych i 300 gatunków ptaków. 

Jeśli zatem porównamy niewspółmiernie większy obszar naszego kraju i różnorodność ekosystemów musimy przyznać, że to co oferuje nam Delta Dunaju jest imponujące i warte obejrzenia. Ptaki zamieszkujące Deltę to nie tylko mieszkańcy Europy ale także przybysze z Afryki , Azji a nawet Arktyki. Jest ich tak wiele, że spotkanie z nimi to nie kwestia szczęścia lecz jedynie umiejętność zachowania ciszy i spokoju. O Delcie można mówić długo, ale najlepiej ją po prostu zobaczyć.

 

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU

 

dobas2

Łukasz Bożycki

instruktor fotografii  (Łukasz poprowadzi wyjazd w terminie 7-15 czerwca 2024)

Łukasz Bożycki (ur. 1985) – doktor nauk biologicznych, fotograf, dziennikarz, autor programów przyrodniczych, scenarzysta. Dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (praca pt. „ Żabowisko” została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography). W 2014 roku odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge. W 2015 roku finalista Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. W 2017 roku zwycięzca w kategorii ptaki w konkursie Asferico. Przewodnik Jej Cesarskiej Wysokości, Księżnej Takamado podczas wizyty w Polsce. Współautor książki „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować. Rodzina, edukacja, biznes”, wyd. PWN, Warszawa 2015 r., która otrzymała nagrodę Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną 2015 roku. Redaktor prowadzący cotygodniową, popularnonaukową audycję radiową w RDC Polskie Radio, pt. „Animalista”. Autor, prowadzący i scenarzysta serialu dokumentalnego w TVP1 pt. ”Przyrodnik na Tropie. Współprowadzący popularnonaukowy, przyrodniczy cykl w programie Dzień Dobry TVN. Laureat grantów naukowych: Narodowe Centrum Nauki (2017-2018) oraz stypendiów artystycznych: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy (2014) a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Ambasador i influencer marek: Olympus, Eizo, Wacom, Peak Design, 3 Legged Thing, SanDisk, WD Western Digital.

 

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Grupa zakwaterowana jest na terenie prywatnego rezerwatu położonego w Delcie Dunaju. Jest to teren bardzo odizolowany, gdzie dotrzeć można jedynie łodzią ale dzięki czemu dosłownie na wyciągnięcie ręki mamy bogactwo dzikiej przyrody. Na miejscu do dyspozycji mamy duże pokoje dwuosobowe z prywatnymi łazienkami. Na terenie rezerwatu zlokalizowanych jest około 30 czatowni,  dostępnych jest kilka meleksów którymi można łatwo przemieszczać się między czatowniami.  Posiłki dla grupy przygotowywane są na bieżąco w ośrodku.  Ze względu na swój odizolowany charakter logistyka tego miejsca jest mocno skomplikowana (zaopatrzenie restauracji, transport itp. ) a sam rezerwat przez to nabiera mocno luksusowego charakteru ( dostępny jest dla niewielu osób). Standard zakwaterowania jak na zdjęciach poniżej.


Zakwaterowanie:  pokoje dwuosobowe z prywatną łazienką.
Pokój jednoosobowy: dopłata 1200 PLN
Wyżywienie: w cenę wyjazdu wliczone są śniadania, obiady i kolacje w rezerwacie oraz 2* śniadanie i kolacja w hotelu w Bukareszcie

CZATOWNIE

Na obszarze 1000 ha zlokalizowanych jest ok. 30 czatowni. Większość czatowni ukierunkowana jest na konkretny gatunek/gatunki dlatego ich dostępność zmienia się w zależności od pory roku i aktywności zwierząt w konkretnym momencie. Do wyboru są czatownie pływające do fotografowania z poziomu wody, czatownie do których przylatują ptaki aby się napić i wykąpać, czatownie na wydmach przeznaczone do fotografowania szakali złocistych i bielików, czatownie na kraski i żołny. W zależności od aktywności ptaków dostępne mogą być również czatownie na poziomie korony drzew. Niektóre czatownie nie mają szyb, w tych których jest szyba fotografuje się przez szybę. Są też takie czatownie w których jest szyba a poniżej szyby dodatkowo siatka maskująca i wtedy można robić zdjęcia nie przez szybę a przez otwór. Część z czatowni wyposażona jest w duże weneckie lustra pozwalające na dyskretną obserwację, są też czatownie nocne ze sztucznym oświetleniem zewnętrznym sterowanym z wnętrza.  Tak duży wybór to prawdziwe fotograficzne wyzwanie pozwalające na zmierzenie się z szerokim spektrum perspektyw i tematów o różnej porze dnia i nocy. 

Dodatkowo korzystamy z maskujących namiotów, które możemy ustawiać w dowolnym miejscu. Namioty te sprawdzają się doskonale podczas fotografowania zimorodków czy w okolicach dziupli dudka. Możemy fotografować na stawach rybnych, trzcinowiskach, słonych stepach, czy w lesie. Popłyniemy również na rejs fotograficzny po Dunaju, jego rozlewiskach i kanałach fotografując gniazdujące tam ptaki. 

p>

 

POZIOM TRUDNOŚCI
Poziom umiejętności fotograficznych Wyjazd przeznaczony jest dla wszystkich. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia. Niewątpliwie jednak podstawowa wiedza fotograficzna pozwala najefektywniej skorzystać z wyjazdu. Dobrze jeżeli osoby początkujące na kilka dni przed wyjazdem poświęcą trochę czasu na zaznajomienie się z podstawami fotografii oraz obsługą swojego aparatu. Mogą to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jedno lub dwudniowych intensywnych warsztatów, które przybliżą im tę wiedzę. Podczas wyjazdu przewidziane są zajęcia teoretyczne z podstaw fotografowania. Przybliżą one początkującym uczestnikom kluczowe zagadnienia. Przez cały wyjazd do dyspozycji jest prowadzący, który wyjaśnia, pomaga, doradza i odpowiada na pytania służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kondycja fizyczna Wycieczki podczas wjazdu nie są szczególnie trudne ani wymagająceace. Wystarczające jest ogólnie dobre zdrowie i przeciętna kondycja fizyczna.

ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową AXA.

Zgłoszenie na wyjazd

 

 1. Aby zapisać się na wyprawę wypełnij formularz.
 2. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz e-mail ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
 3. Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszystkie dane kontaktowe a (zwłaszcza  adres e-mail) wpisane są prawidłowo
 4. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl 
 5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Delta Dunaju 2024:

.

Nasi partnerzy: