Indie - Święto Holi

Święto wiosny, kolorów i radości 16 – 24 marca 2019 CENA: 6700 PLN + 1000 USD
SUPER OKAZJA: tylko do 20.01.2019 -1000 PLN!

Indie - Święto Holi

Święto wiosny, kolorów i radości 16 – 24 marca 2019 CENA: 6700 PLN + 1000 USD
SUPER OKAZJA: tylko do 20.01.2019 -1000 PLN!

TERMIN: 16 – 24 marca 2019

CZAS TRWANIA: 9 dni

WIELKOŚĆ GRUPY: 5 – 10 osób

CENA: 6700PLN + 1000 USD

PROMOCJA: – 1000  PLN do 20.01.2019

ZALICZKA: 3000 PLN płatna przy zgłoszeniu

O wyprawie

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 PRZELOT Z WARSZAWY DO DELHI

Przelot z Warszawy do Delhi. Spotkanie na lotnisku z Marcinem Dobasem – fotografem National Geographic Polska, który podczas wyjazdu będzie pełnił rolę eksperta fotografii i jednego z opiekunów grupy. Wspólny przelot z Warszawy do Delhi. Na lotnisku spotkamy się z Katarzyną Mazurkiewicz z agencji Terra Incognita, która będzie przewodnikiem i drugim opiekunem grupy.

DZIEŃ 2 DELHI - ŚWIĄTYNIA SIKHÓW, TARG WARZYWNY

PierwszeOld Delhi zetknięcie z indyjską egzotyką. Wizyta w gurdwarze Bangla Sahib – największej świątyni Sikhów w Delhi. Odwiedzimy świątynię, obejdziemy sarovar – święty basen oraz zajrzymy do langaru – niezwykłej kuchni gdzie wolontariusze przygotowują posiłki dla wiernych. W ramach aklimatyzacji przed świętem Holi późnym popołudniem odbędziemy spacer fotograficzny na targ warzywny. Kolacja w restauracji na dachu skąd będzie można fotografować wieczorną tętniącą życiem ulicę.

DZIEŃ 3 PRZEJAZD DO AGRY. PERŁA INDII - TAJ MAHAL

Wczesnym rankiem wyjazd Landmannalaugarpociągiem do Agry. Zakwaterujemy się w hotelu, z którego dachu po raz pierwszy zobaczymy legendarny Tadż Mahal najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowany na rozkaz władcy Szahdżahana po śmierci jego żony Mumtaz Mahal. Po śniadaniu wybierzemy się do pralni znajdującej się nad rzeką Jamuną i udamy się do Czerwonego Fortu, za którego masywnymi murami są ukryte finezyjne marmurowe pałace i pawilony. Odwiedzimy też warsztaty gdzie wykonywane są pamiątki z marmuru inkrustowane kamieniami półszlachetnymi w stylu „pietra durra”. Po południu wybierzemy się ponownie nad Jamunę by z jej brzegu sfotografować Tadż Mahal w promieniach zachodzącego słońca.

DZIEŃ 4 PRZEJAZD DO VRINDAVANU. CEREMONIE NAD BRZEGIEM JAMUNY

Wczesnym rankiem wybierzemy się do Taj MahaluJamuna aby móc go sfotografować w porannym oświetleniu. Zachwycająca swoją symetrią budowla z białego marmuru wznosząca się na platformie w ogrodzie nad rzeką Jamuną została niedawno zaliczona do 7 cudów nowożytnego świata. Cały kompleks to przykład architektury mogolskiej która łączy styl indyjski z wpływami perskimi. Następnie przejedziemy do Vrindavanu – miasta związanego z hinduskim bogiem Kryszną. Po zakwaterowaniu w hotelu, który będzie naszą bazą wypadową przez kolejne trzy dni, udamy się do Mathury aby obejrzeć wieczorną ceremonię arti pudża nad Jamuną. Odbędziemy też krótki rejs łodzią po rzece.

DZIEŃ 5 HOLI: ŚWIĄTYNIA BANKE BIHARI, HOLIKA DAHAN

Choć główne obchody Holiświęta Holi dopiero jutro, to już dzisiaj będziemy mieli prawdziwy przedsmak tego co nas czeka. Rano wyruszymy do świątyni Banke Bihari, gdzie kapłan posypuje i polewa farbami tłum śpiewający religijne pieśni – bhajany. Będzie tłoczno,  kolorowo i fotogenicznie. Już tego dnia zacznie się prawdziwe szaleństwo – zarówno w świątyniach jak i na ulicach ludzie ochoczą posypują się i oblewają  nawzajem kolorowymi farbami. Uczestnicząc w tych wydarzeniach zapewne i my nie unikniemy kolorowych proszków.Wieczorem będziemy obserwować ceremonię Holika Dahan podczas której na ulicy pali się wielkie ogniska symbolizujące zwycięstwo dobra nad złem, czyli uratowanie przed ogniem dobrego Prahalada i spalenie jego złej siostry Holiki. Przed snem z grubsza zmyjemy z siebie farby, którymi zostaniemy posypani/oblani w ciągu dnia. Podczas tej i kolejnych dwóch nocy kolorowe sny będziemy mieć zagwarantowane.

DZIEŃ 6 HOLI W VRINDAVANIE

Dzisiaj główny dzień obchodów święta HoliHoli . Tego dnia ulice zamieniają się w prawdziwe pole bitwy na kolory. Wszyscy od rana polewają się oraz posypują farbami. Sami też będziemy polewani i posypywani – nie będziemy mieli na to zbyt wielkiego wpływu. Z zabezpieczonymi aparatami, wmieszani w tłum będziemy mogli z bliska dokumentować te wydarzenia. Nim wrócimy do hotelu zmyć z siebie farby pamiętajmy aby zrobić sobie nawzajem sesje portretowe.
Po południu będzie już nieco spokojniej będzie więc czas na wspólne lub indywidualne poszukiwanie kadrów nad rzeką Jamuną. Ale jeszcze tego dnia nie będzie warto zbyt dokładnie zmywać z siebie farb.

DZIEŃ 7 HOLI: HURANGA W DAUJI TEMPLE W BALDEO

Rano udamy się do oddalonego Landmannalaugaro niecałe 40 km od Vrindavanu miasteczka Baldeo gdzie w świątyni Dauji odbywa się rytuał zwany Huranga, który jest swoistą grą między kobietami a mężczyznami. Mężczyźni polewają kobiety szafranowymi farbami a kobiety zrywają z mężczyzn koszule. Będzie kolorowo, tłumnie, wesoło i tanecznie. Po południu wrócimy do Mathury i tego dnia można już się dokładniej szorować – choć resztki farb pewnie przywieziemy do Polski.Wieczorem prezentacja i wspólne omówienie wybranego zdjęcia z Holi

DZIEŃ 8 POWRÓT DO DELHI. KLIMATY STAREGO DELHI.

Wczesnym rankiem Landmannalaugar wyjedziemy z Vrindavanu do Delhi. Po zakwaterowaniu w hotelu i śniadaniu udamy się na fotograficzny spacer bazarowymi uliczkami starego Delhi. Będzie też czas aby zrobić zakupy: różnorodnych pamiątek, aromatycznych przypraw czy indyjskiej herbaty.
Nasz bardzo intensywny czas w Indiach dobiegnie końca. Być może niektórzy będą odczuwać ulgę połączoną z przeświadczeniem, że nigdy więcej tutaj nie wrócą. Ale my wiemy, że Indie są jak nieuleczalna choroba: czasem cierpisz bo bywa tutaj niełatwo i zbyt intensywnie ale zatęsknisz za nimi i wrócisz do tego niezwykłego kraju. Różnorodność krajobrazów, bogactwo kulturowe i obfitość motywów fotograficznych w pełni rekompensują trudy podróżowania po Indiach. Kolejne święta, rytuały, wspaniałe miejsca architektury i egzotyka dnia codziennego czekają…

DZIEŃ 9 POWRÓT DO POLSKI

Przylot do Polski. Zakończenie imprezy.

Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

Delhi

Mathura

Vrindavan

Dauji Tempel Boldeo

Taj Mahal - Agra

Baldeo - Świątynia Dauji

New Delhi - dzień 8

Do wyprawy pozostało

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Dodatkowe informacje

POZNAJ PRZEWODNIKÓW WYJAZDU
dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

dobas2

Katarzyna Mazurkiewicz

przewodnik wyjazdu

Przewodnik wypraw poznawczych i trekkingowych, lubi opowiadać o świecie i ludziach podczas wypraw i pokazów slajdów. Pasja podróżowania stała się jej sposobem na życie. Z tatrzańskich szlaków wyruszyła w 1988 r. w indyjskie Himalaje, dokąd stale wraca podczas prywatnych wyjazdów i jako przewodnik. Wspólnie z mężem prowadzi od 1994 r. firmę Terra Incognita, w ramach której pilotują wyprawy poznawcze i trekkingowe, zorganizowali ponad 250 autorskich wypraw poznawczych i trekkingowych dla niewielkich grup (Indie, Nepal, Tybet, Pakistan, Syberia, Mongolia, Tanzania, Gruzja, Turcja, Kirgizja), prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Są autorami przewodnika trekkingowego „Himalaje indyjskie” oraz albumu „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów”.

WIZA

Cena wyjazdu nie obejmuje ceny wizy do Indii.

Od 15 sierpnia 2015 r. dla obywateli Polski wprowadzono ułatwienia w postaci możliwości występowania o  e-wizy. Indyjska e-wiza pozwala na wykonanie całej procedury wizowej online, w tym dokonanie płatności i wydruku wizy bez konieczności składania wizyty w konsulacie.

Wizę można uzyskać samodzielnie przez Internet na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html koszt wizy to ok. 80 USD lub za pośrednictwem biura  – koszt wizy wraz z pośrednictwem biura wynosi  400 PLN.

W przypadku pośrednictwa, przy wpłacie II raty należy złożyć dokumentacje wizową:

 • wypełniony formularz do wizy (przesłany przez nas mailem),
 • zdjęcie paszportowe w formie cyfrowej
 • skan paszportu (strona ze zdjęciem). Paszport powinien być ważny co najmniej pół roku od zakończenia wycieczki i mieć min. 2 strony wolne.
WYŻYWIENIE

Kuchnia indyjska jest bardzo różnorodna i każdy poszukujący nowych smaków na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Na wyjeździe nie chcemy ograniczać się do tego co serwuje hotelowa restauracja. Dlatego w cenę wyjazdu nie jest wliczone wyżywienie. Zamiast tego obiady / kolacje będziemy spożywac samodzielnie w lokalnych restauracjach. Przewodnik na wyjeździe doradzi gdzie i co warto zjeść podczas naszego pobytu w Indiach. Budżet potrzebny na wyżywienie na wyjeździe to około 100 USD.

ZAKWATEROWANIE

Standard zakwaterowania: hotele o standardzie turystycznym
Pokoje: dwuosobowe z łazienkami

POGODA / UBRANIA

Jakiej pogody mogę się spodziewać?

Temperatury na przełomie lutego i marca oscylują między 25-35°C. Wczesnym rankiem i wieczorem temperatura może spaść do 10-15°C. W ciągu dnia będzie raczej upalnie. To optymalny okres na zwiedzanie tego regionu Indii, w ciągu dnia jest ciepło i słonecznie, nie powinno padać.

Jakie ubrania zabrać?

Na tę porę roku przydadzą się lekkie wygodne ubrania, raczej długie spodnie lub do kolan niż długie, panie przestrzegamy przed zbyt wydekoltowanymi koszulkami. Nie zapominajmy o ochronie głowy przed słońcem. Wieczorem i wczesnym rankiem może się przydać długi rękaw (cienki polar lub bawełniana koszula). Buty muszą być wygodne – wystarczą sandały lub pełne lekkie buty. Jako że pościel w hotelach nie zawsze jest idealna zalecamy zabranie cienkiego śpiwora oraz lekkiego ręcznika.

Święto Holi mocno determinuje wybór ubrania: trzeba zabrać jak najgorsze bo i tak trzeba będzie do wyrzucenia 🙂 Jako, że zamierzamy być w centrum wydarzeń nie unikniemy  kontaktu z kolorowymi farbami. Warto rozważyć zabranie trzech zestawów ubrań na trzy dni Holi takich aby nie było ich żal wyrzucić. Polecamy zrobić przegląd szafy przed wyjazdem lub odwiedzić sklep z używanymi ubraniami na wagę. Przydatna będzie chusta na głowę aby ochronić włosy, przydadzą się tez okulary ochronne. Raczej wszystko łącznie z butami będzie do wyrzucenia.

POZIOM TRUDNOŚCI

Poziom trudności wyjazdu
Na wyjeździe trzeba liczyć się z tym, że szaleństwo rozgrywające się na ulicy – oblewanie i obsypywanie farbami, nie ominie ani nas ani naszego sprzętu. Będzie intensywnie, niekiedy tłoczno i na pewno baaardzo kolorowo. Duża dawka humoru, dystansu do siebie i luzu jest niezbędna aby dobrze się bawić. Choć przed wyjazdem przygotujemy się odpowiednio do tej ulicznej bitwy na kolory: zabezpieczając aparaty, zabierając stosowną do okoliczności garderobę, a w te najintensywniejsze dni będziemy po ulicach poruszać się razem, to i tak nie unikniemy kolorowych akcentów od stóp aż po czubek głowy. Po raz kolejny oblani i obsypani farbami będziemy niejednokrotnie sobie zadawać pytanie „co ja tutaj robię?
Na wyjeździe nie pozostaje nic innego jak „wyłączyć myślenie”, wmieszać się w tłum z aparatem i poddać się temu szaleństwu. Zapewniamy, że opłaci się to w wyjątkowych kadrach które przywieziemy z wyjazdu i które na lata pozostaną wspaniała pamiątką z tych ulotnych chwil. Jedyną trwałą pamiątką, bo kolory Holi z twarzy bardzo szybko znikną.

Poziom umiejętności fotograficznych
Wyjazd przeznaczony jest dla wszystkich. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia. Niewątpliwie jednak podstawowa wiedza fotograficzna pozwala najefektywniej skorzystać z wyjazdu. Dobrze jeżeli osoby początkujące na kilka dni przed wyjazdem poświęcą trochę czasu na zaznajomienie się z podstawami fotografii oraz obsługą swojego aparatu. Mogą to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jedno lub dwudniowych intensywnych warsztatów, które przybliżą im tę wiedzę. Przez cały wyjazd do dyspozycji jest prowadzący, który wyjaśnia, pomaga, doradza i odpowiada na pytania służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową AXA.

TERRA INCOGNITA

agencja podróżnicza

Wyjazd do Indii przygotowany został we współpracy z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami z agencji podróżniczej Terra Incognita. Kasia i Andrzej od ponad 20 lat przygotowują wyprawy trekingowe do: Indii, Nepalu, Tybetu, Pakistanu, Syberii, Mongolii, Tanzanii, Gruzji, Turcji, Kirgizji, prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Są autorami przewodnika trekkingowego „Himalaje indyjskie” oraz albumu „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów” .  

Cena

Czas trwania: 9 dni
Wielkość grupy: 5 -10 osób
Cena: 6700 PLN + 1000 USD
Termin: 16-24.03.2017
Zaliczka: płatna przy zgłoszeniu 3000 PLN

Cena obejmuje:

Cena nie obejmuje:

icon-10 TRANSPORT:

 • przelot Warszawa – Delhi – Warszawa
 • przejazd pociągiem Delhi – Agra
 • transport lokalny na miejscu: busy, riksze, taksówki
 • wizy indyjskiej
 • wyżywienia ok. 120 USD
 • napiwków
 • wydatków osobistych
icon-07 ZAKWATEROWANIE:

 • nocleg w hotelach o standardzie turystycznym w pokojach dwuosobowych z łazienkami
icon-011 BILETY WSTĘPU 

 • w cenę wyjazdu wliczone są bilety wstępu do obiektów które będziemy zwiedzać i fotografować
icon-09 DODATKOWE:

 • opiekę Marcina Dobasa fotografa National Geographic Polska jako instruktora fotografii
 • opiekę przewodnika – Kasi Mazurkiewicz
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP
 • obowiązkową składkę na Fundusz Gwarancyjny 13zł

Zapisy

Aby zapisać się na wyprawę do Indii należy:
1.  
Wypełnić formularz zgłoszeniowy po prawej stronie
2.
W odpowiedzi na zgłoszenie w ciągu kilku dni otrzymasz email ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dla uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.
Wypełniając formularz zwróć uwagę czy wszelkie dane kontaktowe, a zwłaszcza adres email podany przez Ciebie, są prawidłowo wpisane. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl

Polityka prywatności

Zapisy Holi 2019

Partnerzy fotowyprawy