Grenlandia

Wieloryby, piżmowoły i góry lodowe
TERMIN I:  26.08-4. 09. 2019 r.
TERMIN II:  4 -13. 09. 2019 r.

Grenlandia

Wieloryby, piżmowoły i góry lodowe
TERMIN I:  26.08-4. 09. 2019 r.
TERMIN II:  4 -13. 09. 2019 r.

Grenlandia

Wieloryby, piżmowoły i góry lodowe
TERMIN I:  26.08-4. 09. 2019 r.
TERMIN II:  4 -13. 09. 2019 r.

TERMIN I: 26.08 – 4.09. 2019 r.
TERMIN II: 4 – 13.09.2019 r.

CZAS TRWANIA: 10 dni

WIELKOŚĆ GRUPY: 7- 11 osób

CENA: szczegóły wkrótce

ZALICZKA: 3000 PLN

DOPŁATA DO JEDYNKI: 2000 PLN

O wyprawie

Program wyjazdu

DZIEŃ 1 PRZELOT Z WARSZAWY DO KOPENHAGI

Spotkanie na lotnisku z Marcinem Dobasem – fotografem National Geographic Polska, który podczas wyjazdu będzie  pełnił rolę eksperta fotografii i opiekuna grupy. Wspólny przelot z Warszawy do Kopenhagi. Zakwaterowanie.

DZIEŃ 2 KANGERLUSSUAQ. OKO W OKO Z WOŁEM PIŻMOWYM

Wcześnie rano Landmannalaugarwykwaterowanie i przejazd na lotnisko w Kopenhadze skąd  odlecimy na Grenlandię. Przy dobrych warunkach pogodowych już z samolotu będziemy mogli poczuć przedsmak przygody która czeka nas na miejscu. Po 4,5 godzinnym locie dotrzemy do Kangerlussuaq gdzie zakwaterujemy się, a po krótkiej przerwie, z przewodnikiem wyruszymy na pierwszy plener zdjęciowy po okolicy. Podczas kilkugodzinnej wędrówki przy odrobinie szczęście na swojej drodze spotkamy: woły piżmowe, renifery, zające czy dzikie ptaki. Spakujcie więc do torby fotograficznej zarówno obiektywy szerokokątne jak i długoogniskowe! W ciągu dnia lunch zjemy na łonie natury delektując się grenlandzkimi pejzażami. Do  Kangerlussuaq  powrócimy późnym popołudniem. Na zakończenie dnia udamy się do położonej nad jeziorem pobliskiej restauracji. Podczas powitalnej kolacji będzie można spróbować grenlandzkiej kuchni opartej na świeżych lokalnych produktach takich jak: ryby, mięso woła piżmowego czy renifera.

DZIEŃ 3 LODOWE PLENERY - WYCIECZKA NA LĄDOLÓD GRENLANDZKI

Są kraje na świecie które słyną Landmannalaugarz największej rafy koralowej czy najbardziej aktywnych wulkanów. Największą atrakcją Grenlandii jest potężny, 14 razy większy od Anglii, lądolód. Lodowe doliny i wzgórza poprzecinane licznymi rzekami, wodospadami i jeziorami z krystalicznie błękitną wodą to nasz temat fotograficznym na dzisiaj! Po śniadaniu wyruszymy na całodniową wycieczkę. Wpierw specjalnie przystosowanym terenowym autobusem przejedziemy w stronę lodowca przez niezwykły krajobraz gór, dzikiej tundry i dolin. W pobliżu lądolodu zatrzymamy się na chwilę na zdjęcia na lodowcu Russel skąd będziemy mogli podziwiać krajobraz morenowy. Następnie wyruszymy z przewodnikiem na 3 godzinną wędrówkę po lodowcu. Wycieczka nie jest trudna i nie wymaga specjalnych umiejętności. O tej porze roku pokrywa lodowa nie jest bardzo śliska. Wyposażeni w raki i kijki, bez trudu będziemy mogli przemierzać te niezwykłe lodowe plenery. Z dala od lądu poszukamy malowniczej miejscówki na lunch, który zabierzemy ze sobą. W trakcie wędrówki zapewniamy wodę…prosto z lodowca! Podczas przejazdu do lodowca i z powrotem oprócz pięknych widoków mamy szansę ponownie na swojej drodze spotkać renifery, woły piżmowe i wiele gatunków ptaków. A przy dobrych warunkach pogodowych i plastycznym świetle uchwycić wyjątkowe kadry lądolodu z oddali. Wieczorem na zakończenie dnia udamy się na kolację do lokalnej restauracji.

DZIEŃ 4 PRZELOT DO ILULISSAT. WIECZORNY REJS POŚRÓD GÓR LODOWYCH

Nie zdążymy jeszcze ochłonąć po wczorajszych Landmannalaugarwrażeniach a już czekają na nas kolejne wyzwania. Dzisiaj rano opuścimy Kangerlussuaq i polecimy nad Zatokę Disko do Ilulissat. To niewielkie miasteczko położone jest nad wpisanym na listę UNESCO, najbardziej znanym lodowym fiordem na świecie. To tutaj niemal z każdego punktu w mieście widać olbrzymie góry lodowe dryfujące wprost do oceanu. Widok który jak magnes przyciąga turystów z całego świata czyniąc z Zatoki Disko najbardziej popularną grenlandzką destynację. Po południu udamy się na spacer z przewodnikiem. Zobaczymy jak żyją mieszkańcy trzeciego największego miasta Grenlandii, posłuchamy o jego historii, poznamy najstarsze i najbardziej interesujące obiekty. Najciekawsze zadanie fotograficzne tego dnia wciąż jednak przed nami – GÓRY LODOWE! Wieczorem wyruszymy na ponad 2 godzinny rejs po lodowym fiordzie. Nisko padające promienie słoneczne podczas wieczornego rejsu, złota i błękitna godzina to wymarzone warunki do robienia zdjęć. Potężne, dochodzące niekiedy do 100m, majestatyczne góry lodowe przybierają przeróżne formy i kształty tworząc lodowe mosty, baszty i piramidy. To coś co trzeba zobaczyć na własne oczy!

DZIEŃ 5 DALSZA EKSPLORACJA OKOLICY LODOWEGO FIORDU ILULISSAT

Lodowy fiord Ilulissat wpisany został na Landmannalaugarlistę UNESCO nie tylko ze względu na spektakularne góry lodowe ale również ze względu na ślady bytności dawnych kultur innuickich sprzed 4,5 tysiąca lat które zachowały się po dziś dzień w osadzie o nazwie Sermermiut. Dotrzemy tam w ciągu dzisiejszej wędrówki. Załóżcie więc wygodne buty i spakujcie odpowiednio torby fotograficzne, bo dziś czeka nas ciekawa wędrówka która obfitować będzie w rozmaite tematy fotograficzne. Od architektury, przez ludzi po krajobrazy. Nie zapominajmy też o dwóch nieodzownych elementach tutejszego krajobrazu: górach lodowych i psach zaprzęgowych. W trakcie wycieczki przewodnik opowie nam o dawnych zwyczajach i tradycjach pierwszych mieszkańców wyspy. Odwiedzimy też groby i ruiny pierwszych osadników. W ciągu dnia siły zregenerujemy podczas lunchu z widokiem na fiord. Podczas spaceru będzie okazja do obserwacji wyjątkowej flory i fauny. Piękno natury i historia tego miejsca będą przenikać się i towarzyszyć nam przez cały dzień.

DZIEŃ 6 CAŁODZIENNA WYCIECZKA NA WULKANICZNĄ WYSPĘ DISKO

Dzisiaj wcześnie rano wyruszymy lokalnymLandmannalaugar statkiem na całodzienną wycieczkę na największą wyspę Grenlandii – Disko. Podczas rejsu będziemy mieli mnóstwo czasu na zdjęcia gór lodowych, ptaków a jeżeli nam się poszczęści to może uda nam się zobaczyć wieloryby czy foki które często pojawiają się w tej okolicy. Po kilku godzinach rejsu dopłyniemy do Qeqetarsuaq największej osady na wyspie z charakterystycznymi kolorowymi domkami. Ze względu na swój wulkaniczny charakter wyspa Disko oferuje widoki zupełnie różne od tych które znamy z okolicy Ilulissat. W ciągu dnia udamy się na spacer z przewodnikiem do Kuannit miejsca w którym miliony lat temu wylała się lawa i zastygając utworzyła ciekawe struktury przypominające poukładane ołówki – słupy bazaltowe. Niektóre z nich przybierają interesujące kształty jak np. jedna z bardziej charakterystycznych struktur o kształcie słonia pijącego wodę. Powrót do Ilulissat późnym wieczorem.

DZIEŃ 7 SAFARI NA WIELORYBY

Przy odrobienie szczęścia Landmannalaugarjuż wczoraj udało nam się zaobserwować foki i wieloryby podczas rejsu do Qeqertasuaq. Dziś mamy szanse zobaczyć je ponownie naprawdę z bliska. W poszukiwaniu tych delikatnych olbrzymów popłyniemy na specjalny rejs po Zatoce Disko. Humbaki, płetwale karłowate czy finwale to najczęściej spotykane walenie w tym rejonie. Safari będzie trwało cztery godziny a na rejs popłyniemy szybką łodzią motorową dzięki czemu będziemy mieli możliwość „przeszukania” dość dużego obszaru. Dzięki współpracy z lokalnymi rybakami, którzy przez radio informują gdzie ostatnio widzieli wieloryby nasze szanse na ich spotkanie są naprawdę duże. Jednymi z częściej obserwowanych waleni w zatoce Disko są Humbaki. Pomimo gigantycznych rozmiarów (ok.17 metrów długości i 30-45 ton wagi ) są to zwierzęta niezwykle zwinne i zdarza im się wyskakiwać ponad powierzchnię wody. Jest to niepowtarzalna okazja do uchwycenia na zdjęciu wieloryba w całej okazałości. Jako, że wieloryby będziemy obserwować wśród majestatycznych gór lodowych, zabierzcie ze sobą na pokład zarówno długoogniskowy obiektyw jak i szerokokątny.  Dzięki temu będziemy mieli możliwość fotografowania samych zwierząt oraz szerszych kadrów. Dla chętnych możliwość popłynięcia na wieczorną wycieczkę kajakami morskimi pośród gór lodowych. Wycieczka dodatkowo płatna ok 1420 DKK za 3 godziny.

DZIEŃ 8 POŻEGNANIE Z ZATOKĄ DISKO I ILULISSAT

Ten dzień spędzimy w okolicach Ilulissat i do wyboru Landmannalaugarbędziemy mieli kilka opcji. Od możliwości eksplorowania nowych okolic fiordu i Ilulissat nieznanymi szlakami, po udanie się w nasze ulubione miejsca celem „dorobienia’ brakujących kadrów i sfotografowania miejsc których nie udało nam się wcześniej sfotografować w odpowiedni sposób. To nasz ostatni dzień na Grenlandii, nie zapomnijcie więc o pamiątkach dla rodziny i przyjaciół. Kościane tupilaki (złowieszcze figurki o przerażająco powykrzywianych twarzach), niegdyś potężne narzędzie unicestwienia wrogów w rękach szamanów czy wyroby z wełny woła piżmowego to tylko niektóre z możliwości. Osoby chętne będą mogły wyruszyć na kilkugodzinną wycieczkę kajakami morskimi pośród gór lodowych lub odbyć lot widokowy nad Zatoką Disko (atrakcje dodatkowo płatna).

DZIEŃ 9 WYLOT Z ILULISSAT DO KOPENHAGI

Niestety, nadszedł czas żeby pożegnać się z Zatoką Disko i Grenlandią. Tego dnia z Ilulissat  przez Kangerlussuaq polecimy do Kopenhagi. Nocleg w hotelu w Kopenhadze. Choć przygoda dobiegła końca, to gwarantujemy że wspomnienia zapisały się nie tylko na kartach pamięci aparatu ale również na długo w pamięci. A jako, że każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. Często bywa, że pierwsza podróż na Grenlandię staje się początkiem fascynacji tym pięknym krajem pełnym gościnnych ludzi i impulsem do tego by powrócić tu kolejny i kolejny raz…być może tylko o innej porze roku i w inne miejsce.

DZIEŃ 10 POWRÓT DO POLSKI

Poranny przelot z Kopenhagi do Warszawy – zakończenie imprezy.

Program jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie

Kopenhaga

Kangerlussuaq Airport

Ilulissat

Wyspa Disko

}

Czas trwania: 10 dni

Liczba uczestników: 7-11 osób

Cena: szczegóły wkrótce

Zaliczka:  przy zgłoszeniu 3000 pln

Dopłata do jedynki:  2000 PLN

Cena obejmuje:

Cena nie obejmuje:

icon-10 TRANSPORT:

 • przelot Warszawa – Kopenhaga – Warszawa
 • przelot Kopenhaga – Kangerlussuaq
 • przelot Kangerlussuaq – Ilulissat
 • przelot Ilulissat – Kopenhaga
 • transfer bagażu z/do lotniska w Kangerlussuaq w dniu przylotu i odlotu
 • transfer z/do lotniska w Ilulissat w dniu przylotu i odlotu
 • rejs lokalnym statkiem z Ilulissat na wyspę Disko
 • wyżywienia poza wymienionym,
 • wydatków osobistych,
 • dodatkowych atrakcji fakultatywnych: np. wycieczka kajakami morskimi ok. 1500 DKK
  czy lotu widokowego samolotem.

Dodatkowa opłata za nocleg w pokojach 1 osobowych: 2000 PLN

icon-07 ZAKWATEROWANIE:

 • 2 x nocleg w Kopenhadze
 • 2 x nocleg w Kangerlussuaq
 • 5 x nocleg w Ilulissat
icon-08 WYŻYWIENIE:

 • 2 x posiłek + napoje na pokładzie samolotu z / do Kopenhagii
 • 2 x śniadanie w Kangerlussuaq
 • 2 x dwudaniowa kolacja w restauracji w Kangerlussuaq
 • 3 x pakiet lunchowy podczas wycieczek
icon-011 WYCIECZKI I REJSY:

 • wycieczka z przewodnikiem na tundrę i woły piżmowe
 • całodzienna wycieczka do lodowca + spacer po lodowcu
 • wycieczka na wyspę Disko do Kaunnit (kolumny bazaltowe)
 • wieczorny rejs statkiem pośród gór lodowych
 • rejs na wieloryby
icon-09 DODATKOWE:

 • opiekę Marcina Dobasa fotografa National Geographic Polska jako pilota i instruktora fotografii
 • profesjonalne doradztwo fotograficzne podczas sesji plenerowych
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas trwania wyjazdu sprzętu firmy Olympus (wymagana wcześniejsza rezerwacja)
 • Ubezpieczenie: KL, NNW, BP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 10 PLN

Do wyprawy pozostało

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Zapisy

Aby zapisać się na wyprawę na Grenlandię wypełnij formularz po prawej stronie. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz email ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dalszego postępowania. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc dla uczestników decyduje kolejność zgłoszeń. Wypełniając formularz zwróć uwagę, czy wszelkie dane kontaktowe a zwłaszcza adres email podany przez Ciebie są prawidłowo wpisane. Jeśli nie chcesz wypełniać formularza i czujesz się pewniej korzystając z programu pocztowego możesz wysłać mail z niezbędnymi danymi na adres zapisy@wyprawyfoto.com.pl

Polityka prywatności

Zapisz się na wyjazd

Termin do wyboru:

Dodatkowe informacje

POZNAJ PRZEWODNIKA WYJAZDU
dobas2

Marcin Dobas

instruktor fotografii

Z wykształcenia geolog z zamiłowania fotograf, ratownik górski, nurek, pilot wycieczek. Fotograf National Geographic Polska, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. W swoich fotografiach stara się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierza z aparatem kolejne kraje a relacjami z tych podróży, dzieli się w: pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy podczas prowadzonych warsztatów i wykładów. Jego fotografie publikowane były w różnych miejscach świata, magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”

ZAKWATEROWANIE

Standard zakwaterowania: standard turystyczny (hostele, schroniska) – podstawowo wyposażone ale czyste i schludne pokoje.

Pokoje: 2 osobowe z pościelą i ręcznikiem. W Kangerlussuaq oraz Ilulissat łazienki wspólne na korytarzu.

Dopłata do pokoju 1 osobowego: 2000 PLN

Zaplecze kuchenne: w Kangerlussuaq i Ilulissat do dyspozycji mamy w pełni wyposażoną kuchnie w której samodzielnie można przygotowywać sobie posiłki

WYŻYWIENIE

Podczas przelotu na trasie Kopenhaga – Kangerlussuaq – Kopenhaga – posiłki i napoje na pokładzie
Kopenhaga
 – posiłki we własnym zakresie
Kangerlussuaq – przez dwa dni pobytu w Kangerlussuaq zapewnione jest pełne wyżywienie: śniadania, lunch podczas wycieczek, kolacja w restuaracji Roklubben
Ilulissat – posiłki we własnym zakresie. W miejscu noclegowym jest kuchnia z pełnym wyposażeniem, w pobliżu sklep spożywczy, także samodzielnie można przygotować sobie śniadanie i kolacje. Jeżeli ktoś woli to w Ilulissat są też restauracje:
– dwie resturacje w Hotelu Arctic. Jedna bardziej wykwintna i jedna bardziej zwyczajna o nazwie Ferdinand, gdzie można zjeść coś w rozsądnej cenie. Menu w DKK można zobaczyć tutaj
– prywatna restauracja o nazwie “Mamartut” (co oznacza “To co smakuje dobrze”),
– kilka lokalnych restauracji

Ceny żywności na Grenlandii są wyższe niż w Danii.

POGODA I KLIMAT

Jakiej pogody mogę spodziewać się na Grenlandii?

Na Grenlandii jest ogromna różnica między porami roku. Miesiące czerwiec-lipiec-sierpień-początek września to czas lata na Grenlandii i najlepszy okres na wędrówki w terenie.Pogoda jest wtedy dość stabilna a temperatury najwyższe. Rejony południowej i zachodniej Grenlandii leżące nad brzegiem morza  (tam gdzie się wybieramy) to zdecydowanie najcieplejsze miejsca na wyspie –  szczególnie Kangerlussuaq gdzie w lipcu temperatury potrafią osiągać nawet i ok. 30 stopni.  W miesiącu wrześniu temperatury już spadają przypominając temperatury wczesną wiosnę w Polsce między 4-10st. C. Pomimo tego, że temperatury nie są już tak wysokie wrzesień pod wieloma względami jest jednym z najlepszych momentów by zawitać na Grenlandii. Turystów jest już znacznie mniej, nie trzeba przejmować się kąsającymi owadami. Z punktu widzenia fotografów Grenlandia od września do kwietnia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie gdzie można zobaczyć zorzę polarną.  Jest to też czas gdy tundra powoli zaczyna nabierać jesiennych kolorów i zmienia się w wielobarwną roślinną mozaikę.

Jakie ubrania zabrać?

Najlepiej zabrać: bieliznę termoaktywną, polar lub softshell. Warto zabrać czapkę i rękawiczki. Nawet gdy nie będzie zimno należy pamiętać, że spędzamy dużo czasu w plenerze. Obowiązkowym wyposażeniem jest kurtka chroniąca nas od deszczu i wiatru może to być Gore-tex, Paclite, czy nawet zwykły ortalion. Nawet w ciepły dzień wiatr potrafi wychłodzić nasz organizm. Ważne, żeby była nieprzemakalna i zapewniała ochronę w wietrzne dni. Ubiór puchowy nie jest niezbędny, bo nie doświadczymy aż takich mrozów. Natomiast jeśli ktoś jest „zmarzluchem” warto rozważyć puchowy docieplacz czy kamizelkę. Buty muszą być wygodne, przystosowane do warunków terenowych, wodoszczelne, najlepiej za kostkę.

POZIOM TRUDNOŚCI

Poziom umiejętności fotograficznych
Wyjazd przeznaczony jest dla wszystkich. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, fotografujesz od dłuższego czasu czy jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są równie mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia. Niewątpliwie jednak podstawowa wiedza fotograficzna pozwala najefektywniej skorzystać z wyjazdu. Dobrze jeżeli osoby początkujące na kilka dni przed wyjazdem poświęcą trochę czasu na zaznajomienie się z podstawami fotografii oraz obsługą swojego aparatu. Mogą to zrobić samodzielnie lub skorzystać z jedno lub dwudniowych intensywnych warsztatów, które przybliżą im tę wiedzę. Podczas wyjazdu przewidziane są zajęcia teoretyczne z podstaw fotografowania. Przybliżą one początkującym uczestnikom kluczowe zagadnienia. Przez cały wyjazd do dyspozycji jest prowadzący, który wyjaśnia, pomaga, doradza i odpowiada na pytania służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kondycja fizyczna
Wystarczające jest ogólnie dobre zdrowie i przeciętna kondycja fizyczna. Wycieczki podczas wjazdu przeważnie mają formę kilkugodzinnego spaceru. Trasy w większości poprowadzone są łatwymi szlakami. Jedynie wędrówka w okolicach Kangerlussuaq w poszukiwaniu wołów piżmowych czy wycieczka po lodowcu może być bardziej wymagająca od uczestników jeśli chodzi o czas trwania i kondycje.

Podczas spacerów i trekkingów niezbędna będzie ciepła odzież w tym kompletna odzież przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa (spodnie i kurtka), czapka, rękawiczki oraz buty górskie za kostkę z podeszwą wibramową.

ORGANIZATOR

WYPRAWY FOTO

biuro podróży

Wyjazd organizowany jest przez biuro podróży WYPRAWY FOTO posiadające aktualny Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1824 jak również aktualną, corocznie odnawianą gwarancję ubezpieczeniową AXA.

Partnerzy fotowyprawy